A szíve vitte el Kirchnert
A hatvan éves Kirchner infarktusban hunyt el, amikor a dél-argentínai El Calafate városban lévő családi házukban tett látogatást feleségével együtt. Az orvosi szakvélemény szerint az infarktus azonnali halált okozott. Kirchnernél már korábban is jelentkeztek szív-. és érrendszeri panaszok.
Ellentmondóak az első értesülések, hogy az elnöki posztot 2003 és 2007 között betöltő Kirchner holttestét a fővárosba, Buenos Airesbe szállítják felravatalozni, vagy Santa Cruz tartomány fővárosába, Rio Gallegosba, ahol született, s politikai pályafutásának döntő részét töltötte. A többi között kormányzóként, mielőtt a 40 millió lakosú Argentína államfőjévé választották a peronista mozgalom, a Partido Justicialista jelöltjeként.
Négy éves elnöki periódusa főleg gazdasági értelemben sikeres volt. Argentína megszabadult a 2001-es pénzügyi válságból örökölt adósságállományától, s évi 6-8 százalékos GDP-növekedést ért el.
Néstor Kirchner 2007-ben, mandátuma lejártakor mégsem jelöltette magát újra, hanem feleségét Cristina Fernándezt tolta előtérbe, aki győzött is az elnökválasztásokon. Sokan azt valószínűsítették, hogy a baloldali populista kirchnerizmus – amely a peronista mozgalom jelentős részének támogatását élvezte – 2011-ben újra a férj indulása mellett dönt majd, ám halálával ennek lehetősége lezárult. Kérdés, hogy ezek után miként dönt Cristina Fernández, ringbe száll-e újra a jövőre lejáró mandátumát követő elnökválasztásokon.
Az elmúlt években a Kirchner-házaspár a két mandátumot kitöltő Lula da Silva brazil államfővel és Hugo Chávez venezuelai elnökkel együtt domináns szerepet töltöttek be Dél-Amerika baloldali arculatában.
Cristina Fernández elnöksége alatt azonban az argentin gazdaság motorja lassult, s a költségvetési hiány pótlására a kormány az agrárexport adóját emelte, amely a mezőgazdaságban érdekelt üzleti körök tiltakozását váltotta ki. A kormánnyal korábban jól együttműködő szakszervezetek is erőpróbákba kezdtek. A peronista mozgalomban – különösen mióta Néstor Kirchner érrendszeri problémája szeptemberben nyilvánosságra került – felerősödtek azok a hangok, amelyek Daniel Sciolit, Buenos Aires tartomány kormányzóját részesítenék előnyben leendő elnökjelöltnek.