Meghalt Wojciech Jaruzelski
Lengyel elnökök egymás közt: Wojciech Jaruzelski, Aleksander Kwasniewski és Lech Walesa 2010-ben Kacper Pempel / Reuters |
Jaruzelski katona volt élete utolsó pillanatáig, egy hazafias katonai, tiszti étosz elkötelezettje, talán megszállottja. Rendkívül zárkózott, visszafogott és nagyon udvarias férfi. Ilyen kép maradt bennem arról az interjúról, amikor a Népszabadság tudósítójaként fogadott irodájában. Az állampárt főtitkára volt, de adjutánsok vették körül, tábornok úrnak (nem elvtársnak!) szólították. Sokkal lengyelebb volt, mint kommunista – ezt kellett róla megállapítani.
Wojcieh Jaruzelski nemesi zármazású kisbirtokos családban született. Kamaszkorában egyházi internátusban nevelkedett, cserkész volt. Mélyen hívő és elkötelezett antikommunista szellemben alakították jellemét. A háború kitörése után lakóhelyük szovjet kézbe került. A családot osztályellenségként Szibériába internálták, apja börtönbe került. A fiatal lengyel favágóként dolgozott. Apja meghalt, amikor kiszabadult a lágerből. Jaruzelski a szovjetek által szervezett, Berling tábornok vezette lengyel hadsereg tagja, majd tisztje lett – eljutott Berlinig. A hadsereg tagja maradt, belépett a pártba, s villámgyors karriert futott be. Egy interjúban azt mondta, azért lépett be a kommunista pártba, mert jó dolognak tartotta a szocializmust. Ehhez a meggyőződéséhez sokáig, egészen a végsőkig hű maradt. 33 évesen lett tábornok. 1970-ben már honvédelmi miniszter, a Szolidaritás évében 1981-ben előbb miniszterelnök, majd pártvezető lett. Ebben a minőségében vezette be szükségállapotot. Ez legalább száz emberéletet követelt.
A tábornok egész életében azzal indokolta e lépést, hogy máskülönben a szovjetek a pártbeli „beton" hívására bevonultak volna az országba – s ez beláthatatlan következményekkel járt volna. A szükségállapot, a konszolidáció nem jött be. Jaruzelski belátta, kénytelen volt belátni, hogy egyezkednie kell a Szolidaritással, az antikommunista ellenzékkel. Leült a kerekasztalhoz, ahol félszabad választásokban állapodtak meg. Ezek következménye lett az állapot, hogy elnökként nem-kommunista kormányt kellett kineveznie. Államfői pályája 1990. december 22-én befejeződött. Később megfosztották elnöki nyugdíjától, bíróság elé állították, de ítélet nem született ellene.
A tábornok személyisége, pályája azóta is vitatott, hazájában sokan gyűlölik, hataloméhes szovjet ügynöknek mondják. Vannak, akik a haza megmentőjeként, nagy hazafiként ünneplik. Ez a vita most sem ér véget.