Nemi erőszakkal fenyegetik az aktivistát Jane Austen miatt
Criado-Perez bűne az volt, hogy sikerre vitt egy petíciót, amely után 2017-től a brit nemzeti bank, a Bank of England által kiadott tízfontos bankjegyekre Charles Darwiné helyett a regényíró Jane Austen portréját nyomtatják majd. Az aktivista a nemek közötti egyenlőséget biztosító törvényre hivatkozva követelte, hogy nő szerepeljen valamelyik brit bankjegyen: petícióját az interneten harmincötezren szignálták, a Bank of England pedig engedett, már csak azért is, mert egy korábbi döntés értelmében az ötfontos bankjegyekről három év múlva száműzik a társadalomreformer Elizabeth Fry-t, akit a szigetország emblematikus miniszterelnökére, Winston Churchillre cserélnek le. Ez azt jelentette volna, hogy az uralkodói minőségében jelen lévő II. Erzsébeten kívül más nő nem szerepel brit bankjegyeken, ami ellen a jogvédő szervezetek némiképp érthetően tiltakozni kezdtek, Austen pedig megnyerte azt a versenyt, amelyet az evolúcióelmélet megalkotójának a helyéért indítottak.
Ami viszont kevéssé érthető, az az ostoba harag, amelyet Criado-Pereznek a petícióval sikerült magára zúdítania a Twitteren: az aktivistát a Bank of England hétvégi bejelentése utáni 24 órában nemcsak a letartóztatott manchesteri férfi, de sokan mások is nemi erőszakkal és halállal fenyegették meg a petíciója miatt. „Abban semmi rendkívüli nincs, ha munka közben megfenyegetnek, ilyen agresszióval azonban még soha nem találkoztam. Dühítő, hogy a nők jogai melletti kiállásért ilyesmit kell elviselned” – adott hangot megdöbbenésének Criado-Perez, akinek a fenyegetőjét most zaklatás vádjával fogják a törvény elé állítani.
Az ügy egyébként a Twitter működését is befolyásolhatja, kiderült ugyanis, hogy a mikroblog-szolgáltató először megpróbálta eltussolni a fenyegetések jelentőségét. Emiatt több tekintélyes politikus is bírálatokat fogalmazott meg: ahogy Yvette Cooper, az ellenzéki Munkáspárt árnyék-belügyminisztere mondta, „inadekvát”, hogy a Twitter az üzenetek törlése és feljelentés helyett a hatóságokhoz és szőrszálhasogató formanyomtatványokhoz irányította Criado-Perezt és másokat is, akik a fenyegetések ellen tiltakoztak. Ők augusztus 4-re bojkottot hirdettek a mikroblog ellen, ahhoz a petícióhoz pedig, amely szorgalmazza, hogy a zaklatást egy gombnyomással jelenteni lehessen, húszezren csatlakoztak néhány óra leforgása alatt.
Ami a brit bankjegyeket illeti, II. Erzsébet 1960 óta mindegyiknek a hátoldalán ott van, a többi történelmi személyiséget viszont tízegynéhány évente cserélik. A húszfontoson jelenleg Adam Smith, az ötvenesen James Watt és Matthew Boulton látható.