Megállapodtak, nehogy kitörjön a harmadik világháború
A memorandum értelmében a felek munkacsoportot állítanak fel a további teendők megvitatására.
Cook szerint a protokoll a repülőgépek közötti biztonságos - a szóvivő által konkréten meg nem nevezett - távolság fenntartására szólít fel. A megállapodás nem irányoz elő együttműködést semmilyen területen, így a célpontokra vonatkozó értesülések megosztásában sem.
Moszkvában Anatolij Antonov orosz védelmi miniszterhelyettes a memorandum aláírását „fontos gyakorlati jelentőséggel" bíró pozitív lépésnek nevezte. Antonov szerint a felek állandó kommunikációs csatornákat hoznak létre és "meghatározzák a válsághelyzetekben való együttműködés mechanizmusát, beleértve a kölcsönös segítségnyújtást.
A miniszterhelyettes szerint az amerikaiak ígéretet tettek rá, hogy az egyeztetett szabályokat a szunnita szélsőséges terrorszervezet, az Iszlám Állam (IS) elleni nemzetközi koalíció többi tagjával is elfogadtatják.
Oroszország szeptember 30-án indított légi hadjáratot Damaszkusz kérésére a polgárháború sújtotta közel-keleti országban a szíriai kormányerőkkel együttműködve. Az amerikai harci repülők egy évvel ezelőtt kezdték meg légicsapásaikat az Iszlám Állam ellen, előbb Irakban, majd Szíriában. Az amerikaiak vezette IS-ellenes koalícióhoz több mint hatvan ország csatlakozott.
John Kirby, az amerikai külügyminisztérium szóvivője kedden bejelentette, hogy John Kerry külügyminiszter szerdán Európába és a Közel-Keletre indul, hogy a szíriai válság megoldásáról és a fokozódó izraeli-palesztin erőszakcselekmények mérsékléséről tárgyaljon. Kerry a tervek szerint találkozik majd Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel, valamint Benjámin Netanjahu izraeli kormányfővel és Mahmúd Abbász palesztin elnökkel.