Medvegyevig ér a moszkvai magyar ingatlanügy

Viktor Vekszelberg oligarcha, aki a Dmitrij Medvegyev elnök által tervezett tudományváros kialakítására létrehozott Szkolkovo Innovációs Központ Fejlesztési Alapítvány vezetője, közvetítő szerepet töltött be a magyar és az orosz kormány között a Kerki eladásakor. Az oroszok többet utaltak, mint amennyiről a magyar sajtó tud.

A Vedomosztyi című orosz üzleti lap hétfőn cikkben ismertette a moszkvai magyar kereskedelmi kirendeltség ügyének orosz vonatkozását Eladta Oroszországnak címmel. Az írás megállapítása szerint Viktor Vekszelberg oligarcha közvetítő volt az ügyben: heted annyiért vette meg, mint amennyiért később eladta az orosz kormánynak.

A cikk szerzője immár a regionális fejlesztési minisztérium közlésére hivatkozva azt írta, hogy a Krasznaja Presznya utca 3. szám alatt lévő, 17612,8 négyzetméteres épületet a minisztérium az Innovációs Technológiák Renova Rt-től vásárolta 3,5 milliárd rubelért két - 2008 végén és 2009 derekán kelt - szerződéssel.  A magyar kormány - az Állami Vagyonkezelő - az épületet 21,3 millió dollárért adta el, s a vásárló a luxemburgi bejegyzésű Diamond Air volt. Ennek alapítója a 2005-ben alakult és 2009. júliusában feloszlatott Renova Air Transport, amelyet viszont a panamai Renova Transport Inc. hozott létre. A Renova Air Transportot a ciprusi bejegyzésű Osville Enterprises Limited, a Diamond Air száz százalékos tulajdonosa likvidálta.

A lap az AP hírügynökségre hivatkozva beszámolt a magyar szereplők előállításáról is. A cikk szerint az Innovációs Technológiák Renova céget 2005 októberében jegyezték be, és a Diamond Air ügynöki megbízásával tevékenykedett, címe azonos volt a Renova cégcsoportéval, mígnem 2010. májusában likvidálták.

Viktor Vekszelberg oligarcha, aki egyben a Dmitrij Medvegyev elnök által tervezett tudományváros kialakítására létrehozott Szkolkovo Innovációs Központ Fejlesztési Alapítvány vezetője, közvetítő szerepet töltött be a magyar és az orosz kormány között - írta a lap az üzlethez közelálló több forrásra hivatkozva, hozzátéve, hogy ezt mondta Székely Árpád volt magyar nagykövet is. Az épület megvásárlására vonatkozó megbízást Alekszandr Zsukov kormányfő-helyettes írta alá 2007. november 19-én, egy értekezlet után, amelyen rajta kívül Dmitrij Kozak - ma miniszterelnök-helyettes, akkor regionális fejlesztési miniszter -, Jurij Medvegyev, az Orosz Állami Vagyonkezelő akkori megbízott vezetője, három apparátusi dolgozó és Viktor Vekszelberg vett részt - írta a Vedomosztyi, amelynek birtokában van az ülés jegyzőkönyvének másolata.

Kozak további irodákat kért minisztériuma számára, s Zsukov megbízta az Állami Vagyonkezelőt, hogy tegye meg a szükséges lépéseket az épület tulajdonjogának megszerzésére. A jegyzőkönyv a Renovát nevezi meg az épület vásárlójaként azzal, hogy az adásvételbe nem vonnak be szövetségi költségvetési pénzeket. A kormány nyomban rendelkezett, hogy az épületet a regionális fejlesztési minisztérium vásárolja meg, s a költségvetést 2008 októberében úgy módosították, hogy szerepelt benne 3 milliárd rubel a minisztérium Krasznaja Presznyán történő elhelyezésére. A pénzt eszerint a minisztériumnak a szociális és ipari létesítmények építésére betervezett összegből kellett fedeznie, további 560 millió rubelt pedig a 2008-ra szóló szövetségi beruházási programból vettek.

A regionális fejlesztési minisztérium szóvivője a lapnak azt mondta, a vásárlást egyeztették a vagyonkezelővel, az utóbbi  szóvivője viszont úgy nyilatkozott, hogy  a főhatóság semmi módon nem vett részt a szerződés előkészítésében és megkötésében. „Kiderül: 2008 márciusában a magyar fél az épületet eladta a Diamond Airnek 21,3 millió dollárért - akkori árfolyamon mintegy 511 millió rubelért - s 2009-ben a regionális fejlesztési minisztérium megvásárolta az Innovációs Technológiák Renovától hétszer annyiért, 3,5 milliárd rubelért” - írta a lap azzal, hogy Andrej Storh, a Renova csoport szóvivője nem kívánt nyilatkozni.

Az üzlethez közelálló forrás a szerzőnek elmondta: Vekszelberg az orosz kormány tisztségviselőinek kérésére közvetítősködött: 2005 decemberében szerződést kötött a magyar féllel, és 2006-ban átutalta a kért összeget, valamivel többet, mint amennyi a magyar sajtóban szerepel. A kereskedelmi kirendeltség dolgozói 2009 áprilisában költöztek ki, de a Renovának három évbe telt, amíg rendezte az adminisztratív és telekügyeket, s "Vekszelberg cége nevére íratta a telket, amelyen az épület áll, a magyarok ugyanis nem bírtak a telek tulajdonjogával" - írta a lap.

A regionális fejlesztési minisztérium vezetése - Kozak, majd Viktor Baszargin - úgy vélte, hogy a főhatóság a magyarok távozása után nyomban birtokba veheti az épületet, de kiderült, hogy balesetveszélyes állapotban van, és a renoválásra sok pénzt kell költeni. Kozak 2010. szeptemberében utasítást is adott a jogszabályok nyilvánvaló megsértésével kötött adásvételi szerződés felbontására, de Jurij Petrov, a Vagyonkezelő vezetője tájékoztatta őt, hogy nincsenek papírok vagy bizonyítékok annak alátámasztására, hogy a felek megsértették a szerződést, vagy jogszabályokat, így nincs jogalap a szerződés felbontására, ráadásul felbontás esetén a minisztériumnak nem lesz hová költöznie.

Dmitrij Peszkov, Vlagyimir Putyin kormányfő sajtótitkára a lapnak azt mondta: az üzlet jogszerűségét a rendvédelmi szerveknek kell vizsgálni. "Az ilyen szerződések kereskedelmi jellegűek, és nem a kormány kérésére köttetnek valamely konkrét személy által. Egy cég nyilván akkor vesz részt, ha úgy számol, hogy ez hasznot hoz" - mondta.

Alekszandr Navalnij jogász, a korrupciós ügyek leleplezésére szakosodott Rospil.ru honlap tulajdonosa úgy vélte, nincs jelentősége annak, hogy Velszelberg mennyit keresett az ügyön, maga a részvétel azonban komoly problémát jelenthet számára: Svájcban adózik és vagyontárgyai vannak az Egyesült Államokban, vagyis a korrupcióra vonatkozó külföldi jogszabályok alapján üldözhető, s ebben az esetben nehezen képzelhető el, hogyan fog beruházókat vonzani Szkolkovóba, a tervezett innovációs városba.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.