Martonyi kiállt a VMSZ mellett

A magyar külpolitika a jövőben fokozott hangsúlyt fektet a magyar-szerb együttműködésre - jelentette ki a magyar külügyminiszter pénteken Belgrádban. Szerinte mindenkinek tanulnia kell a Vajdasági Magyar Szövetség elsöprő hétvégi győzelméből

A magyar diplomácia irányítója Mirko Cvetkovics szerb kormányfővel és Bozidar Deliccsel, a szerb kormány EU-integrációért felelős miniszterelnök-helyettesével tárgyalt szerbiai látogatásának - első hivatalos külföldi útjának - második napján, s udvariassági látogatáson fogadta őt Borisz Tadics köztársasági elnök is.
Mint Martonyi elmondta, megbeszélésein – csütörtökön Belgrádban szerb kollégájával, Vuk Jeremiccsel tárgyalt – különösen sok szó esett a kétoldalú gazdasági együttműködés lehetőségeiről, különféle projektekről. Magyarország érdeklődik a szerbiai infrastrukturális projektek iránt is, legyen szó autópályáról vagy vasút-korszerűsítésről - mondta.

A magyar külügyminiszter rendkívüli sikernek nevezte a Vajdasági Magyar Szövetség által támogatott lista eredményét a hét végi szerbiai nemzeti tanácsi választásokon. – A vajdasági magyarság világos üzenetet küldött arról, hogy mindenekelőtt magyar politikai szervezetet tekint a legfontosabb politikai képviselőjének, és az is nyilvánvalóvá vált, hogy melyik ez a szervezet; ebből az üzenetből mindenkinek tanulnia kell – mondta a külügyminiszter.  (A Magyar Összefogás lista a szavazatok 77 százalékát szerezte meg vasárnap, ezzel 28 képviselői helye van a 35 tagú Magyar Nemzeti Tanácsban. A VMSZ és a koalíciós partnere, a Tadics fémjelezte Demokrata Párt közötti konfliktus jeleként a DS egy Vajdasági Magyarként Európába nevű lista mellé állt, amelynek végül négy helyet sikerült szereznie a június 6-án tartott megméretésen. A VMSZ-nek a költségvetési vitában majdnem sikerült megbuktatnia a szerb kormányt.)

Találkozójukon Pásztor a maga részéről elmondta, a VMSZ megköszönte a magyar kormánynak azt a segítséget, amelyet Budapest a június 6-i nemzeti tanácsi választások előtti hónapokban nyújtott.  – Jelzésértékű, hogy az új magyar kormány külügyminiszterének első hivatalos útja Szerbiába vezetett. Ez is megerősíti, hogy Szerbia nem egyszerűen szomszédja, hanem fontos partnere is Magyarországnak, ez pedig lényeges a vajdasági magyar közösség számára – mondta a politikus. Martonyi  szerint „sikersorozat” zajlott le Szerbiában azzal, hogy elfogadták a nemzeti tanácsokról - a kisebbségek kulturális önigazgatásának legfőbb szerveiről - szóló új törvényt, majd összeállították a kisebbségi választói névjegyzéket, végül, hogy a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) tagjainak megválasztása a megszokotthoz képest lényegesen nagyobb részvétel mellett történt. Kijelentette, ismeri azokat a vajdasági magyarokat, akik meghatározó szerepet fognak játszani a Magyar Nemzeti Tanácsban, és akik "egyértelmű mandátumot kaptak a választóktól" arra, hogy képviseljék a vajdasági magyar közösséget. Mint mondta, biztos benne, hogy sikeresen fogják érvényesíteni az MNT nyújtotta lehetőségeket a gyakorlatban.

Megjegyezte, pozitív fejlemény a magyar-szerb viszony szempontjából, hogy az új magyar parlament még a kormány megalakulása előtt döntött arról, hogy a 13 magyarországi nemzeti kisebbség - köztük a magyarországi szerbek - egy-egy képviselőt küldhetnek a következő ciklustól kezdve a magyar parlamentbe. Kiemelte, hogy a kisebbségi jelölteknek harmadannyi szavazatra lesz szükségük a mandátum elnyeréséhez, mint a többségi nemzet képviselőinek.

A magyar külügyminiszter Szabadkán azt is elmondta, az Országgyűlés az elsők között fogja ratifikálni a Szerbia és az EU képviselői által aláírt stabilizációs és társulási megállapodást (SAA). A magyar diplomácia mindent megtesz annak érdekében, hogy továbbhaladjon ez a folyamat - szögezte le. Megismételte: belgrádi tárgyalásain megállapodás született arról, hogy még ebben az évben, vagyis az előtt, hogy Magyarország január 1-jén fél évre átvenné az Európai Unió soros elnökségét, közös magyar-szerb kormányülést tartanak Szerbiában. A dokumentumot - amely a következő lépcsőfok Szerbia számára az EU-integrációs folyamatban - mind a 27 EU-tagállamnak ratifikálnia kell ahhoz, hogy életbe lépjen. A ratifikáció megkezdéséhez várhatóan zöld jelzést adnak majd az EU-külügyminiszterek hétfői luxembourgi ülésükön.

Martonyi és Jeremics
Belgrád, 2010. június 10. Vuk JEREMIC szerb külügyminiszter (j) és magyar kollégája, MARTONYI János beszélgetnek belgrádi találkozójukon 2010. június 10-én. (MTI/EPA/KOCA SULEJMANOVIC)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.