Martonyi a szlovák-magyar viszonyról is tájékoztatta francia kollegáját

Az európai integráció és a jövő évi magyar uniós elnökség, valamint a szlovák-magyar viszony is szóba került szerdán a magyar és a francia diplomácia vezetőjének megbeszélésén Párizsban.

Martonyi János külügyminiszter a kollégájával, Bernard Kouchnerrel lezajlott találkozó után az MTI-nek elmondta: a kettős állampolgárságról a világsajtó láthatóan nem egészen pontosan számolt be annak ellenére, hogy Magyarország mindent megtett a fő elemek tisztására, s ezért ezeket ismét el kellett magyarázni.

Munkaebéd előtti séta:Martonyi János Christine Lagarde francia pénzügyminiszter és Bernard Kouchner francia külügyminiszterrel.
Párizs, 2010. július 7. MARTONYI János magyar külügyminiszter Christine LAGARDE francia pénzügyminiszterrel (k) és Bernard KOUCHNER francia külügyminiszterrel (b) megy a párizsi külügyminisztérium kertjében, mielőtt elköltik munkaebédjüket 2010. július 7-én. (MTI/AP/Michel Spingler)

Példaként említette azt az "alapvető tényt", hogy a törvény alapján Magyarország nem ad automatikusan állampolgárságot, hanem egyéni kérelem alapján meg lehet azt kérni. Újdonságként hatott Martonyi szerint az a tény is, hogy a világon mindenhol élnek magyar és egy másik állampolgársággal rendelkezők, ezért tulajdonképpen semmi más nem történt, mint hogy Magyarország a szomszédos országokban élőket eddig sújtó hátrányos megkülönböztetést eltörölte. "Ezt láthatóan többször el kell mondanunk" - hangsúlyozta a miniszter.

Hozzátette: "Ennél azonban még fontosabb, hogy Szlovákiával egy átfogó tárgyalássorozatot fogunk indítani, és arra fogunk törekedni, hogy minden vitás kérdést rendezzünk".

A négyszemközti megbeszélést követő munkaebédhez csatlakozott Christine Lagarde gazdasági miniszter is, akivel a világgazdasági kérdések mellett a magyar akcióterv részleteit is megvitatta Martonyi. Véleménye szerint modellértékű lehet az, hogy a magyar program egy sajátos keveréke a költségvetési fegyelemnek és a gazdasági növekedés beindításának: egyrészt fő szempontnak tekinti a 3,8 százalékos hiánycél betartását, másrészt bevezet olyan eszközöket, amelyek a növekedés alapját kívánják megteremteni. Nagy kérdés, hogy a jelenlegi francia gazdaságpolitikával sok szempontból hasonló magyar cselekvési program hogyan tudja a két elemet együttesen alkalmazni - mutatott rá a külügyminiszter.

Közös pontok a két ország között például a kis- és középvállalkozásoknak nyújtott adózási kedvezmények, a közigazgatási és kormányzati megtakarítások, valamint az állami vállalatok pazarlásának megállítása - tette hozzá.

Martonyi elmondása szerint francia partnerei egyetértettek avval a véleményével, hogy "ha a válság nem lett volna, ki kellett volna találni", mert a kialakult helyzet sok szempontból cselekvésre ösztönözte az uniós tagállamokat, s a válság nélkül talán soha nem merült volna fel a gazdasági kormányzás szükségessége. Megítélése szerint a francia kormányzat kevésbé borúlátó az euró és az Európai Unió jövőjét illetően.

Az afganisztáni szerepvállalás kapcsán Kouchner arról tájékoztatta magyar partnerét, hogy az előzetes ígéreteknek megfelelően Franciaország a közeljövőben 250-300 fővel növeli kiképzőinek számát. Ennek kapcsán Martonyi elmondta: a lehetőségekhez mérten Magyarország is döntően a kiképzők számát kívánja növelni.

A külügyminiszter a 2011-es magyar uniós elnökség lebonyolításához az európai alapító tagállam Franciaország segítségét kérte. Mint elmondta, Párizs eddig is jelentős szakmai és nyelvi támogatást nyújtott a felkészülésben.

A külügyminiszter külön megbeszélést folytatott Pierre Lellouche Európa-ügyi államtitkárral. Martonyi egyik nagy kihívásnak nevezte a magyar elnökség számára az európai gazdasági kormányzás beindítását, amely a tagállamok gazdaságpolitikájának összehangoltabb koordinációját jelenti majd, valamint az új uniós költségvetés előtt a pénzügyi perspektíva vitáját, amelyen belül a kohéziós politika és a közös agrárpolitika finanszírozási kérdései kaphatnak különleges szerepet, valamint a közös energiapolitika létrehozása is előtérbe kerülhet. Ezenkívül a Lisszaboni Szerződés hatályba lépésének eredményeként kialakított új intézményrendszer működésének igazi próbája a magyar elnökség idejére esik, amely szintén nagy feladatot jelent - hangsúlyozta Martonyi.

A külügyminiszter délelőtt előadást tartott a francia Diplomáciai Akadémián az uniós elnökség prioritásairól, majd találkozott Jean-David Levitte köztársasági elnöki főtanácsadóval.

Az MTI kérdésére a külügyminiszter elmondta: ősszel várható találkozó Nicolas Sarkozy francia elnök és Orbán Viktor miniszterelnök között.

A külügyminiszter francia kollegájával együtt estére Brüsszelbe hivatalos. Kouchner meghívására Martonyi a francia külügyminiszterrel együtt, annak különgépén utazik tovább a belga fővárosba.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.