Martonyi, a lágy nehézsúlyú
A kizárólag európai uniós ügyekkel foglalkozó, de az EU-tól független újság cikkének szerzője, Magyari Péter egyebek között emlékezetett arra, hogy ez már a negyedik kormány, amelyben Martonyi fontos poszton szolgál. Utalt arra, hogy a mai külügyminiszter az utolsó kommunista kormányban a privatizációs kormánybiztos posztját töltötte be. Az első szabadon választott kabinetben Martonyi külügyi államtitkár lett, és "világossá tette, hogy a szíve a jobboldalé". Amikor a szocialisták visszatértek a hatalomba, 1994-ben ő lett a Fideszt támogató konzervatív értelmiségieket felsorakoztató polgári ellenzék egyik vezetője. Az előző Orbán-kormányban pedig az uniós csatlakozási tárgyalások idején a jelenlegi szerepet töltötte be, azaz "a magyar diplomácia EU-barát arca" volt - áll a cikkben. A European Voice szerint Martonyi Jánost jelenleg is a magyar konzervativizmus egyik mérsékelt hangjaként tartják számon. Jóllehet 2003 óta tagja a Fidesznek, a külügyminiszter nem beszél belpolitikai ügyekről, sőt, azt is suttogják, hogy az EU-elnökség végén visszatérhet a magánszektorba.
A szerző hozzátette: Martonyi János - aki jogászprofesszor édesapja hivatását folytatta, számos magyar egyetemen, illetve külföldi intézményekben is tanított - már bizonyított a magánszektorban is, egyebek között a Baker and McKenzie cég partnereként. A cikk arra is kitért, hogy Martonyi János élvezi Orbán Viktor miniszterelnök teljes bizalmát, és bár a környezetéből arról is hallani, hogy a kormány nem minden döntésével elégedett, soha nem ad hangot nyíltan kételyeinek. A European Voice úgy értékelte, hogy a külügyminiszter "furcsának tűnő, de nagyon pragmatikus" tandemben dolgozik Németh Zsolt államtitkárral: ő foglalkozik az EU-dossziéval, amellett Amerika-barát is, míg az államtitkár elsősorban a környező országokért és az ott élő magyarság témájáért felelős. Martonyi képviseli a mérsékelt irányt, és főként a külföldi hallgatósághoz szól, míg Németh Zsolt „nacionalistább hangon szólal meg belső fogyasztásra".
Martonyi professzionalizmusát és hatékonyságát senki, még az ellenzék sem kérdőjelezte meg az EU-csatlakozási tárgyalások idején - szögezte le a cikk, amely emlékeztetett arra, hogy a miniszter már akkor jól ismerte Brüsszelt, hiszen a nyolcvanas évek elején ott dolgozott a magyar kirendeltségen. Az sem volt meglepetés, hogy Martonyi volt az egyetlen miniszter, akit Orbán Viktor tavaly már a választások előtt megnevezett - vélte a szerző.