Magyar szoftver a tokiói olimpián
Ahogy Kovács Bence, a Graphisoft japán ügyvezető igazgatója és a Graphisoft SE Ázsiáért felelős elnökhelyettese lapunknak elmondta, a két cég közös kompetencia- és kutatóközpontot hoz létre, a Nikken Sekkei pedig a Graphisoft termékeit, köztük az ArchiCAD-et fogja használni. Ennek kapcsán, a jövő évtől magyar fejlesztők érkeznek Tokióba, akik a japán cég munkáját a világ legnagyobb építészeti projektjein segítik, és mindeközben a Graphisoft termékeinek további fejlesztéséhez szükséges értékes tapasztalatokat nyerhetnek.
A Nikken Sekkeit 1900-ban alapították, kétezerötszáz alkalmazottja van és számos ikonikus épület fűződik a nevéhez, közöttük Tokió két modern szimbóluma, a Tokió-torony és a tavaly megnyílt Tokyo Sky Tree is, amely a világ második legmagasabb épülete. A Nikken Sekkei több mint húszezer munkával a háta mögött eddig negyven országban tevékenykedett, és komoly részt vállalnak a 2020-as tokiói olimpia épületeinek tervezési munkálataiban is.
Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön kezdődő kétnapos hivatalos japán látogatása során a Graphisoft-megállapodás aláírásán is részt vesz csakúgy, mint császári audiencián vagy a tokiói Magyar Nagykövetségen egy új, kulturális és turisztikai információs központ felavatásán. A kormányfő a Dzsószaj Egyetemen átad egy új intézetet, amely Közép-Európa tanulmányokkal foglalkozik majd. A miniszterelnökkel együtt utazó, hetvenfős magyar üzleti delegáció számára külön fórumot és befektetői szemináriumot rendeznek.
A kormányfői vizit egyik apropóját az adja, hogy jelenleg Magyarország tölti be a V4-es elnökséget, Japán számára pedig egyre fontosabbá válik a visegrádi országok tömörülése. Abe Sindzó japán miniszterelnök idén júniusban Varsóban részt vett a V4+Japán csúcstalálkozón, ahol átadta a mostani látogatásra szóló meghívót Orbán Viktornak. A V4-hez is köthető a japán energetikai offenzíva, ugyanis a szigetországi cégek az utóbbi időben sikeresen szerepelnek a régióban a nukleáris erőművek építésére kiírt pályázatokon. Ennek kapcsán, a mostani látogatás során a Paksi Atomerőmű is szóba kerülhet: a Toshiba-Westinghouse, valamint az ATMEA – a Mitsubishi és a francia AREVA közös vállalata – érdeklődnek ugyanis a paksi bővítés iránt.