Magyar kandidátus nőt vádolnak választási csalással Afganisztánban
- Adja ezt most ide, a többit pedig később. Igen, még külföldiek is elfogadnak kenőpénzt. Már beszéltem a választási biztosokkal, és újra kapcsolatba fogok lépni velük a fizetségért. Azt hiszem, nyolcezer dollárban állapodtunk meg, és Önnek adnia kell még hatezret. Megteszem, ami tőlem telik, éjfélre minden meglesz - mondja egy ismeretlen személynek a szemüveges, szőke nő azon a videófelvételen, amelyet pénteken mutatott be az afganisztáni Emrooz televíziócsatorna, majd megszerzett az ügyről cikket közlő Washington Post is.
A felvételen szereplő nőt - akit az afgán választási bizottság két tagja Katona Magda Nasrin néven azonosított - most választási csalással vádolják. Az 56 éves magyar kutató, a politikatudományok kandidátusa, az UNAMA, az ENSZ afganisztáni missziójának alkalmazottja. Kutatási területei közé tartozik az afgán politikai rendszer. Bő egy éve például Afganisztán második választási ciklusa címmel jelent meg tanulmánya a Magyar Külügyi Intézet kiadásában. Az Emrooz műsora szerint Nasrin az Alapítvány Afganisztánért nevű szervezet megfigyelőjeként működött az Afgán Választási Panaszbizottság (ECC) mellett. Mivel a panaszbizottság éppen a megméretésen elkövetett visszaéléseket hivatott kivizsgálni, nem világos, hogy Nasrin milyen hatáskörben tudta befolyásolni az eredményeket - írja a Washington Post. A lap idézi Zekria Barekzait, az egyik választási biztost, aki szerint Kabul a Magyarországra akkreditált bécsi afgán nagykövetség bevonásával vizsgálja az ügyet. Maga a panaszbizottság szóvivője egyébként cáfolta, hogy Nasrin valaha is a testületnek dolgozott volna.
A szeptember 18-án tartott afganisztáni parlamenti választásokat sorozatos csalások és csalási ksérletek jellemezték: a leadott szavazatok csaknem negyede, az 5,6 millió voks közül 1,3 millió érvénytelen volt, a szavazatvásárlásokat Kabul és Dubaj pénzpiacán tartották. Emiatt az afgán Független Választási Bizottság (IEC) - amellyel Nasrin alapítványa kapcsolatban állt - 24 olyan jelöltet diszkvalifikált, akit az előzetes eredmények alapján győztesnek mondtak ki.
A bejelentés után az államügyészi hivatal felfüggesztette hivatalából az IEC és a ECC egy-egy szóvivőjét, indoklása szerint azért, mert az ország érdekeibe ütköző nyilatkozatokat tettek. Mohammad Isak Alko legfőbb ügyész később bejelentette, vizsgálatot indít a választási csalásoknak a felderítésére. A választási hatóságok nyolc tagja őrizetbe került, Alko pedig külön bírálta az IEC-t, mert múlt szerdán - két hónappal a választások után - már azelőtt kihirdette a végleges eredményt, hogy lezárult volna az ügyészségi vizsgálat.