Magyar demokrácia: új figyelmeztetés Amerikából

A washingtoni képviselőházi küldöttség február 23-25. között járt Magyarországon. Volt tárgyalás Orbánnal és Martonyival is: Washingtonban üdvözlik a kétharmadot, de azt mondják, az ellenzéket nem ártana bevonni a törvénykezésbe.

Dan Burton indianai republikánus képviselő vezetésévelebruár 23-25. között Magyarországon járt egy amerikai képviselőházi delegáció – írta a budapesti amerikai nagyövetség sajtóközleményée hivatkozva az Index. Háromnapos látogatásuk során az amerikai képviselők a tárgyalóasztalhoz ültek Orbán Viktor miniszterelnökkel, Martonyi János külügyminiszterrel, parlamenti képviselőkkel, kormányzati tisztségviselőkkel, civilekkel és vallási szervezetek képviselőivel, valamint az Amerikai Kereskedelmi Kamara vezetőivel is.

A megbeszéléseken téma volt az Európát jelenleg érintő gazdasági válság és a magyar gazdaságra gyakorolt hatása, illetve az is, hogy a magyar kormánynak milyen intézkedéseket tesz a válság ellen. Ennek kapcsán az amerikai küldöttség felhívta a figyelmet az USA és Európa közötti gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok jelentőségére, és a továbbiakban is a befektetőbarát és üzletbarát gazdasági környezet biztosítására kérte a magyar kormányt.

Tájékozódott a delegáció az elmúlt másfél évben végrehajtott magyarországi reformokról is, beleértve a nemzetközi bírálatokban gyakorta szereplő egyházi törvényt. Burtonék ezzel kapcsolatban hangsúlyozták, minden vallási szervezetet megillet az egyenlő bánásmód elve, amelyet az Egyesült Államok alapvető értéknek tekint. Ami a magyar belpolitikát illeti, az amerikai képviselők pénteken Martonyinak arról beszéltek, üdvözlik ugyan, hogy a magyar kormány kétharmados parlamenti felhatalmazást kapott, de fontosnak tartják, hogy a törvényhozásba a magyar ellenzéket is bevonják.

A küldöttség elismerését fejezte ki Magyarország hozzájárulásáért az afganisztáni ISAF és a NATO vezette balkáni missziókhoz.

Az ellenzék bevonásáról szóló figyelmeztetés nem az első eset, hogy Washington aggályait hangoztatja a magyarországi demokrácia helyzetével kapcsolatban. Két hónapos huzavona után az Orbán-kormány tavaly októberben kapott szóbeli diplomáciai jegyzéket Eleni Tsakopoulos Kounalakis nagykövettől. decemberben 23-án pedig Hillary Clinton külügyminiszter írt levelet a magyar kormányfőnek. Ez utóbbiban Clinton „nyomatékosan” arra kérte Orbánt, hogy az egyéni szabadságjogok, illetve a fékek és ellensúlyok rendszerének megőrzésével vezesse át Magyarországot a reformokon. (Orbán talán e tiltakozások nyomán beszélt arról nemrég, hogy egy három lábon álló puccskísérlet zajlik ellene, amelyben a CNN amerikai hírtelevízió is benne van.) 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.