Maguk felé hajlik a képviselők keze

Egységesítik a politikusi fizetéseket Brazíliában: a képviselőké 61,8 százalékkal, a köztársasági elnöké 133 százalékkal nő, az alelnök és a központi kormány miniszterei pedig 148 százalékkal többet tehetnek zsebre ezután.

Beköszönt a fizetések teljes demokráciája Brazíliában, igaz csak egy szűk körben, az állami vezetés, a miniszterek, valamint a két házas szövetségi törvényhozás tagjai esetében. A döntés február elsejével lép életbe, amikor az októberi választásokon győzteseket beiktatják pozíciójukba. Mint az O Estado do Sao Paulo napilap jelentette,  a szenátusban mindössze ketten voksoltak a javaslat ellen, a képviselőházban pedig 279 igen, 35 nem és három tartózkodás mellett fogadták el a fizetések egységesítését. A fáma nem szól arról, kinek jutott az eszébe, hogy az eddig legmagasabb, 26,7 ezer real (15,7 ezer dollár) fizetéssel bíró szövetségi legfelsőbb bíróság vezetőjének borítékjához igazítsák a másik két hatalmi ágat képviselők pénzét.

Az egységesítéshez a brazil honatyák szerdán megszavazták, hogy 61,8 százalékkal növekedjék saját fizetésük. A felzárkóztatáshoz még nagyobb, 133 százalékos emelést hagytak jóvá az eddig alacsonyabb keresetű köztársasági elnöknek, 148 százalékot az alelnöknek és a központi kormány minisztereinek. Luiz Inácio Lula da Silva, második mandátumát töltő és rendkívül népszerű államfő ironizálva említette, hogy meglehetősen furcsa dolgot mutatna, ha összevetnék akárcsak az ő eddigi bruttó 11 420 real fizetését egy fémipari munkás bérével. A fémipari munkást azért említhette, mert ez volt eredeti szakmája. Előzőleg az általános iskolát félbehagyva cipőtisztítással kereste kenyerét. (Az AFP hírügynökség szerint az új plafon, a majd 27 ezer real több mint félszázszorosa a dél-amerikai országban élők átlagkeresetének.) Lula da Silva ironizálhat, mert nem élvezheti a béremelés hatását: a törvény akkor lép életbe, amikort átadja hivatalát az általa kiszemelt, megválasztott utódjának, Dilma Rousseffnek.

A fizetésemelések indoka hivatalosan a korrupció visszaszorítása. A törvényhozás, a kormány, sőt még Lula da Silva elnök stábja tekintélyét is számos korrupciós botrány  tépázta meg. Áttételesen ennek köszönhette például Dilma Roussef korábbi energetikai miniszter, hogy az államfő stábfőnökévé léphetett elő 2005-ben, miután elődje dicstelenül távozni kényszerült.  A brazil sajtó szerint várható, hogy a most elhatározott emelés tovább terjed, s az egyes államok helyi törvényhozása, sőt a nagyvárosi közgyűlések szintjén is. (Az említett Sao Paulo-i lap becslése szerint a szövetségi fizetések 75-25 százalékát igénylik majd szintenként lefelé.) Minthogy a korrupció még nagyobb mértékben átszövi Brazília egyes államai helyi hatóságait, felmérések szerint a lakosok éppen a törvényhozást tartják a „legkevésbé megbízható” közintézménynek.

Az ellenzéki szocialisták voksoltak főleg a javaslat ellen. Chico Alencar képviselő a törvényhozási vitában azt mondta: „Ez már túlzás, a döntéssel tovább mélyül a szakadék a parlament és a társadalom között”.  Brazil sajtókommentárok szerint a drasztikus fizetésemelés azért is furcsa, mert — miként Dilma Rouseff leendő elnök már jelezte - az új kormánynak csökkentenie kell a költségvetési kiadásokat. 

Lula da Silva lelépő elnök utódjával egy minapi eseményen
Lula da Silva lelépő elnök utódjával egy minapi eseményen
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.