Magán is spórol a spanyol kormány

Meglepetést keltett Spanyolországban José Luis Rodriguez Zapatero kormányfő szerdai bejelentése a főként béreket és nyugdíjakat érintő takarékossági intézkedésekről.

Zapaterót korábban azzal vádolták, hogy határozatlan, nem tesz semmit, és hagyja, hogy a spanyol gazdaság lassan a  göröghöz hasonló válság felé sodródjon. Ám az utóbbi napokban erősödő nemzetközi nyomás megtette a magáét.

Carlos Sánchez, az El Confidencial című internetes lap főszerkesztője lapunknak elmondta: a hétvégi uniós pénzügyminiszteri tanácskozás (Ecofin) után Zapaterónak nem volt más választása, mint az intézkedések bejelentése. Kedd este még maga Barack Obama amerikai elnök is felhívta telefonon, aggódva az euró-dollár árfolyam ingadozása miatt.

Zapatero megszorításai elsősorban a spanyol közszférát érintik: öt százalékkal csökkentik a köztisztviselők fizetését, és befagyasztják a nyugdíjakat. Efféle fizetéscsökkentésre 1977, vagyis a francói diktatúra vége óta nem volt példa, a nyugdíjak befagyasztása pedig példátlan a modern spanyol történelemben - mondja Sánchez. Az átlagosan kétezer eurós nettó fizetéseknél ez 100 eurós csökkentést jelent, de ezzel  párhuzamosan nőnek a fogyasztási adók, vagyis minden drágább lesz. Januártól megszüntetik az újszülöttek után járó 2500 eurós „babacsekket" is. A kormánytagok jó példával járnak elől: saját fizetésük 15 százalékkal csökken.

A szakszervezetek máris tiltakoznak,  a közszférában sztrájkok várhatók.  Forró nyárra azonban a spanyol gazdasági szakember szerint nem  kell készülni, mert a szakszervezetek az utóbbi években súlyos népszerűségvesztést szenvedtek, így milliókat bajosan fognak az utcára vinni.

A spanyol politika várhatóan változik majd, de ahhoz, hogy valóban rendbe lehessen tenni a gazdaságot, és a 10 százalékhoz közelítő deficitet radikálisan csökkenteni lehessen, szerkezeti reformokra van szükség: át kell alakítani a tartományi rendszer finanszírozását, csökkenteni kell a bürokráciát, liberalizálni kell a munkaerőpiacot, meg kell teremteni a növekedés alapjait - sorolja Sánchez. Az ellenzéki konzervatívok ezekben a tervekben  várhatóan nem lesznek partnerek: a 2012-es választásokra kacsingatva Mariano Rajoy, a Néppárt elnöke máris jelezte, hogy egyrészt a szocialista kormány hibája, hogy hagyta idáig fajulni a helyzetet, másrészt ők mostantól  a „szociális értékeket, a jóléti államot fogják védeni".

Zapaterót nem fenyegetik a Görögországra jellemző tüntetések
Deputy Prime Minister Maria Teresa Fernandez de la Vega applauds for Spain's Prime Minister Jose Luis Rodriguez Zapatero during a parliamentary session in Madrid, May 12, 2010. Spain will cut public spending by 6 billion euros and civil service wages will be slashed by 5 percent this year as part of a drive to meet EU deficit targets, Zapatero said on Wednesday. The measures will reduce the country's budget deficit to 6 percent of gross domestic product in 2011 from 11.2 percent in 2009 as Spain fights to stave off a debt crisis afflicting the euro zone. REUTERS/Juan Medina (SPAIN - Tags: POLITICS BUSINESS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.