Maduro összefogást kér a szépségkirálynő-gyilkosság után
Egy hónapot adott a törvény részleteinek a pontosítására, amely hivatott arra, hogy “az élet iránti tisztelet értékeit” erősítsék meg a társadalomban. Mint az El Universal napilapban közölt fotó mutatja, Maduro a tanácskozáson kezet fogott az ellenzéki politikusokkal, köztük Henrique Caprilesszel, Miranda állam kormányzójával, aki a tavaly áprilisi választásokon csak minimális különbséggel vesztett.
A rendkívüli tanácskozásra 48 órával azután került sor, hogy a karibi part országútján meggyilkolták Mónica Speart, Venezuela egykori szépségkirálynőjét, modellt és telenovellák szereplőjét társával együtt. Ötéves kislányukat is lövés érte, kórházba szállították. A szerda esti rendőrségi közlés szerint a gyilkossággal kapcsolatban már hétre növekedett az őrizetbe vett gyanúsítottak száma, közülük négy férfi, egy asszony és kettő fiatalkorú. A venezuelai sajtó a rendőrségi forrásokra hivatkozva azt feltételezi, hogy a tettesek szögeket szórtak ki az útra, a kirándulásból hazatérő család autójának két gumija is leeresztett. Állítólag a rablógyilkosság akkor történt, amikor az autómentő már megérkezett. A támadáskor a bent ülők bezárták az autó ajtajait, s így végezték ki őket gyakorlatilag. Az első hírek még arról szóltak, hogy holmijuk, köztük mobiltelefonjaik és komputerük is az autóban maradt, ám most a rendőrség azt közölte, hogy az őrizetbe vetteknél elrabolt tárgyakat is találtak.
Maduro beszédében elismerte, hogy 2013 végén, így különösen az utóbbi 15 napban megszaporodtak az erőszakos cselekmények. Ezzel a kihívással szemben késlekedés nélkül teljes felelősséggel kell fellépni – mondta. Össze kell hangolni a helyi, tartományi és a központi intézkedéseket – hangoztatta. A lakosság megvédéséhez szerinte elengedhetetlen az is, hogy a rendőrök anyagi helyzete, így életfeltételei is javuljanak, amihez a kormányzat és az ellenzéki vezetésű tartományok, városok együttműködésére van szükség. A chavezista elnök ugyanakkor ezúttal is figyelmeztette a jobboldali ellenzéket és az őket támogató médiát, hogy ne manipulálják a témát. „Az egész országgal, az áldozatokkal szembeni tiszteletlenség visszaélni a fájdalommal”. „Nem fogják megsemmisíteni a forradalmat egy olyan téma – az erőszak – felhasználásával, amely az egész földrészt sújtja, ráadásul 40-50 éve nyomasztja társadalmunkat” – hangsúlyozta. Közölte, hogy már tárgyalt is több magánmédia tulajdonosaival, hogy a műsorokban, a nyomtatott sajtóban csökkentsék az erőszak bemutatását, ezzel is pozitívabb irányba terelve a társadalmat.
Szerdán egyébként Caracas központjában színészek, rendezők, írók tartottak felvonulást, követelve a kormánytól az állampolgárok védelmét. A nem kormányzati Venezuelai Erőszak Obszervatóriuma szerint évente százezer lakosonként 79 gyilkosság történik, ez a mutató az ötödik legrosszabb nemzetközi összehasonlításban. Roberto Briceno igazgató azt nyilatkozta, hogy tavaly majd 45 ezer embert gyilkoltak meg Venezuelában, s a rendőrség minden tíz gyilkosságból csak egyet derített fel.
Az AP szerint a venezuelai ellenzék az erőszakért nagyrészt a rendőrséget és áttételesen a kormányt teszi felelőssé, amely a különböző fegyveres csoportok, kábítószer- és fegyvercsempészek „cinkosa”. Ugyancsak nagyban felelős a kialakult helyzetért a mélyen korrupt igazságszolgáltatás.
Az ellenzék kimondva-kimondatlanul azzal vádolja a chavezista vezetést, hogy azért nem lépett fel eddig kellő határozottsággal a rendteremtésért például a fővárost, Caracast övező dombok milliós lakosságú szegénynegyedeiben, mert ezek a rétegek jelentették Hugo Chávez, jelenleg pedig Nicolás Maduro elnök fő választói bázisát. Kifogásolják azt is, hogy az elnök kirohanást intézett azon gazdagabb venezuelaiak ellen, akik megengedhették maguknak, hogy a karácsonyt külföldön töltsék. (Nyilvánvalóan véletlen egybeesés, hogy Monica Spear, Venezuela 2004. évi szépe egy ideje már Miamiban élt, s most látogatott haza.) A magánvállalkozók elleni hangulatkeltés egyik fontos fejleménye volt, amikor novemberben-decemberben a chavezista kormányzat fellépett az árdrágítókkal szemben. Karhatalmisták, rendőrök biztosításával tartottak ellenőrzéseket szupermarketekben, üzletekben, s kényszerítették jelentős árcsökkentésre a tulajdonosokat. Ezrek álltak sorban akár napokig is, ám előfordult, hogy a kialakult légkört egyesek fosztogatásokra használták ki.