Luzskov a nép közé megy
Alig három héttel leváltása után felfedezte Jurij Luzskov, hogy Oroszországban szűkülnek a demokrácia keretei. A Moszkvát 18 éven át vezető ex-polgármester szerint ma már érdemben pártok sincsenek Oroszországban, noha szeptemberi kilépéséig a 74 éves politikus a Vlagyimir Putyin kormányfő vezette, a parlament kétharmadát birtokló Egységes Oroszország (JeR) elnökségi tagja volt. Luzskov Bécsben nyilatkozott az Interfax orosz hírügynökségnek a terveiről. A politikus két hónapon belül harmadszor jár Ausztriában, ahol több befektetése van az elmúlt két évtizedben dollármilliárdos építési vállalkozóvá emelkedett feleségének. A sajtó szerint nem kizárt, hogy Jelena Baturina férjével együtt az alpesi országban telepedne le, miután az Inteko vállalat mozgástere csökkent Moszkvában Luzskov elmozdításával. A pár tagadja a tervet.
A polgármestert Dmitrij Medvegyev elnök mozdította el, a "bizalom megtörésére" hivatkozva. Putyin érdemben nem foglalt állást az ügyben, amely az orosz sajtó szerint akár a Medvegyev-Putyin politikai tandem szakítópróbája lehetett volna.
Az egykori polgármester Putyin támogatója volt az elmúlt évtizedben, egyetértett vele akkor is, amikor 2004-ben Putyin kezdeményezésére megszűnt a kormányzók – valamint Moszkva és Szentpétervár polgármestereinek – közvetlen választása, az államfő jogkörébe utalva a kinevezést, a helyi parlamentek formális jóváhagyása mellett. (2007-ben Putyin még elnökként megerősítette Luzskov megbízatását.) Most azonban a választás visszaállítása mellett érvel a voksolásokat korábban nagy fölénnyel nyerő politikus. – Szívesebben indulnék a választók kegyeiért, mint az államfő vagy a városi duma jóváhagyásáért – mondta Luzskov, megjegyezve, hogy az akkori szabályozás elfogadásakor abban bízott, hogy azzal ésszerűen fog élni a hatalom.
– Ma már senkit sem választhatunk közvetlenül. A parlamentben is csak pártlisták vannak. De ha nincs párt, akkor kire szavazzunk? A listák ma is úgy állnak össze, mint a kommunista időkben – jelentette ki a Szovjetunió idején vegyészmérnöki végzettséggel vezetői posztokon dolgozó politikus. – Tehát nem mi, a nép határozunk, hanem az elit, amelykből én most kiléptem.
Meglepő módon szerinte mára csak a kilencvenes évek meghatározó liberális pártja, a Jabloko maradt az egyetlen demokratikus párt – jóllehet, a szervezet mára már kiszorult a parlamentből és a városi törvényhozásból is, amely a Luzskov alatt lebonyolított legutóbbi helyhatósági választásokon lényegében a JeR egyeduralma alá került. A választás eredményét leghangosabban épp a Jabloko vitatta. De ez a párt volt az is, amelyik kérdéseket tett fel Luzskov feleségének meggazdagodása kapcsán, összefüggésbe hozva azt a polgármester befolyásával. Az állításokat az Inteko vállalat peres úton rendre cáfolta.
A nehézsúlyú politikus megerősítette, hogy nem kíván visszavonulni. (Jelenleg hivatalosan egy moszkvai egyetem dékánjaként dolgozik, havi 1 rubelért, igaz, munkahelyén egyelőre csak futólag jelent meg.) – Számtalan mozgalom, politikai erő van, amelyik kész az együttműködésre – jelentette ki Luzskov, hozzátéve, hogy előtte Ausztriában néhány "nagyon fontos ügyet" kell rendeznie. Kérdés azonban, mihez kíván kezdeni a szerveződő politikai mozgalommal, miután a közelmúltban kijelentette, hogy az 2012-ben esedékes választásokon sem kíván indulni az orosz elnöki posztért.