Líbia: megy az al-Kaida is

Miszrátában a harcoknak mintegy ezer halálos és háromezer sebesült áldozatuk van február vége óta - közölte hétfőn a felkelők kezén lévő város kórházának vezetése. Tripoli szerint az al-Kaida egyik egysége is a város felé tart; a NATO is azt gyanítja, hogy terroristák szivárogtak a felkelők közé.

A halálos áldozatok 80 százaléka polgári szermély - idézték az aktivisták Hálid Abu Falgha kórházigazgató jelentését. A kórházban hatvan betegágy van, amelyeket folyamatosan elfoglalnak a sebesültek. Egyedül vasárnap 17 ember halt meg, 71 pedig megsebesült a kormányerők ostromában - tették hozzá. Az orvos-igazgató szerint a múlt hét óta észlelnek olyan súlyos sérüléseket az áldozatokon, amelyeket kazettás bombák okoztak.

A líbiai lázadók és a Human Rights Watch (HRW) nemzetközi emberjogi szervezet a hét végén azzal vádolta meg a Moammer Kadhafihoz hű erőket, hogy kazettás bombákat vetettek be Miszrátában, amivel súlyos veszélybe sodorták a civil lakosságot. A HRW közleménye szerint legalább három ilyen bomba robbant fel az egyik lakónegyed felett, egy kilométerre az ellenséges felek közötti arcvonaltól. A bevetett, 21 altöltetet tartalmazó MAT-120-as kazettás bombákat a közlemény szerint 2007-ben Spanyolországban gyártották. Spanyolország az elsők között csatlakozott a kazettás fegyverek tilalmáról szóló nemzetközi egyezményhez, amely 2010-ben vált kötelező érvényű nemzetközi törvénnyé az aláírók számára. Líbia nem írta alá ezt a nemzetközi konvenciót. A kazettás bombák jóval veszélyesebbek a polgári lakosságra nézve, mint a hagyományosak. Egyrészt az altöltetek szétszóródásuk miatt olyan területeken is pusztíthatnak, amelyeket a támadók nem feltétlenül vettek célba, másrészt nem mindig robbannak fel. Az ezekkel támadott területeket hosszú évekig úgy kell tekinteni, mint az aknamezőket, mert a fel nem robbant résztöltetek legnagyobb része érintésre robban.

Terroristák az ellenzék soraiban?

Tripoli sajtóértekezletén azt állította, hogy a terrorszervezet egyik vezetője harcosok egy csoportja élén az ellenzék kezén lévő, de a kormányerők által ostromolt Miszráta felé tart. „Úgy véljük, hogy nagyon veszélyes lenne ha ezek az emberek megvetnék lábukat az országban, átvennék annak ellenőrzését és rátenyerelnének gazdagságára néhány lépésre Európától" - fogalmazott a szóvivő.

Kijelentette: értesüléseik szerint Abdelhakim al-Haszádi, „egy nagyon is ismert al-Kaida vezér" huszonöt jól kiképzett fegyveresével elhagyta a Tripolitól ezer kilométerre keletre lévő Bengázit, a felkelők fellegvárát, s egy, fegyverekkel és korszerű távközlési eszközökkel megrakodott egyiptomi hajón úton van Miszráta felé. Ibrahim azt is állította, hogy egy másik al-Kaida-tag, Iszmail Szallábi vezetésével 200 fundamentalistát képeznek ki a fegyverforgatásra egy bengázi katonai táborban, és oda Katar egy húszfős szakértői csoportot küldött. A tripoli szóvivő szerint a Bregáért vívott harcokban életét vesztette a felkelők oldalán egy közismerten a nyolcvanas évek óta al-Kaida-tag, és ez is bizonyíték a terroristák líbiai jelenlétére.

Március végén egyébként a NATO is felvetette: jelek vannak arra, hogy az al-Kaida emberei is feltűntek a lázadók soraiban, de ez utóbbiak határozottan cáfolták ezt a feltevést. A gyanú mindenesetre jó érv az ellen, hogy felfegyverezzék a Moammer Kadhafi hadseregéhez képest meglehetősen gyengén felszerelt ellenzéket.

Felkelők Azsdabíja városánál. Az al-Kaida is segít?
Rebel fighters head towards the front line near Ajdabiyah April 17, 2011. Rebels came under fire on the outskirts of Ajdabiyah on Sunday, hemming them in to their eastern outpost and denting their hopes of pushing west to try to end a stalemate in the Libyan war. REUTERS/Yannis Behrakis (LIBYA - Tags: CONFLICT POLITICS IMAGES OF THE DAY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.