Líbia: megszállás áprilisban?

A líbiai felkelők visszafoglalták a stratégiai jelentőségű Azsdabíja városát. Orosz hírszerzési források szerint a nyugati katonai szövetség szárazföldi bevetésre is készül.

A Moammer Kadhafi líbiai vezetőhöz hű erők elhagyták állásaikat, miután pénteken a nemzetközi szövetséges erők légicsapásokat mértek rájuk. Nem maradt más hátra mögöttük, mint kiégett harckocsik roncsai. A városban szombat reggel nyugalom uralkodott, az utcák a lázadók járműinek dudálásától visszhangzottak.

A tengerparti Azsdbíja a lázadók fellegvárától, Bengázitól mintegy 160 kilométerre délre fekszik. A Kadhafi-párti kormányerők a múlt héten vették be a várost, ám előrenyomulásukat Bengázi irányába sikeresen megállította a szövetségesek katonai beavatkozása.

Az amerikai védelmi minisztérium egyik szóvivője közölte, hogy 24 óra leforgása alatt 153 bevetésen vettek részt a nemzetközi koalíció gépei, s 16 Tomahawk manőverező robotrepülőgéppel is csapást mértek a célpontokra, így a kormányerők tüzérségi állásaira, gépesített egységeire, valamint parancsnoki és ellenőrző rendszerére.

Péntek éjjel újra légitámadást indítottak Tripoli ellen a nemzetközi katonai szövetség repülőgépei. Helyszíni beszámolók szerint három erős robbanást lehetett hallani, és sok ablaküveg betört a városközponttól keletre, Tadzsurában. A városrészben több katonai berendezés is van, már többször támadták a szövetséges repülőgépek a légi hadjárat egy héttel ezelőtti elindítása óta. Ezúttal egy radar volt a célpont, amely szemtanúk szerint lángokban állt a légitámadás után.

A líbiai állami televízió jelentése szerint támadták Tripolitól 160 kilométerre keletre Zlitan városát és a fővárostól nyugatra eső, egy katonai támaszpontnak otthont adó al-Vatíja körzetét is.

A líbiai egészségügy tájékoztatása szerint vasárnaptól szerdáig 114-en vesztették életüket a külföldi légitámadásokban és 445-en sebesültek meg .A tisztségviselő azt nem mondta meg a Tripoliban tartott sajtótájékoztatón, hogy az áldozatok között mekkora a civilek aránya. Nem az ő minisztériumának a feladata különbséget tenni a civil és katonai áldozatok között - jelentette ki.

A NATO 90 napra tervez

A nyugati országok kormányai azt remélik, hogy az egy héttel ezelőtt elindított légi támadások a Kadhafi-ellenes erők javára billentik el az erőegyensúlyt. Franciaország szerint a konfliktus nem mostanában ér véget, hosszú hetekig is eltarthatnak a légi csapások. A NATO 90 napra vette át a műveletek irányításának és összehangolásának feladatát, de szükség esetén ez az időtartam meghosszabbítható vagy lerövidíthető.

Amerikai lapértesülés szerint az Egyesült Államok és szövetségesei fontolgatják, hogy fegyvereket szállítsanak a líbiai ellenzéknek. A Washington Post című napilap szombaton azt írta, hogy az amerikai kormányzat szerint a Líbia elleni nemzetközi katonai fellépésre feljogosító BT-határozat elég "rugalmas", lehetővé tesz egy ilyen típusú segítséget. Döntés azonban még nem született. Franciaország támogatja a lázadók felfegyverzésének és kiképzésének ötletét.

A Wall Street Journal című újság már pénteken beszámolt arról, hogy az egyiptomi hadsereg fegyvereket fog szállítani a Moammer Kadhafi líbiai vezetőhöz hű erők ellen küzdő lázadóknak.

Pénteken megtartott ülését a Biztonsági Tanács líbiai szankcióbizottsága, amely további büntetőintézkedésekről döntött. Bővítette a szankciók hatálya alá eső líbiai személyek és intézmények körét, így feketelistára került Líbia csádi nagykövete, valamint befagyasztották a líbiai jegybank, a befektetési ügynökség, a külkereskedelmi bank és az állami olajvállalat külföldön lévő javait.

Barack Obama amerikai elnök hagyományos szombati rádióbeszédében kijelentette, hogy a líbiai misszió világos, célzott és a siker felé halad. A nemzetközi koalíció gyors beavatkozásával sikerült elkerülni a humanitárius katasztrófát, számtalan ártatlan civil életét megmenteni. Obama azt akarja, hogy Kadhafit vonják felelősségre a polgári lakosság elleni brutális fellépéséért. Egyúttal felszólított a líbiai vezetőt, hogy állítsa le a civilek elleni támadásokat.

Ha Kadhafi nem kapitulál, jöhetnek a katonák

Orosz hírszerző szervezetek szerint az Egyesült Államok és más nyugati hatalmak szárazföldi katonai műveletet készítenek elő arra az esetre, ha a légi hadjárat nem kényszerítené lemondásra Moammer Kadhafi líbiai vezetőt.

A különféle forrásokból szerzett információk azt bizonyítják, hogy a NATO az Egyesült Államok és Nagy-Britannia aktív részvételével tervet készít a líbiai szárazföldi hadműveletre - mondták pénteken e források a RIA-Novosztyi orosz hírügynökségnek. Ha Kadhafi nem kapitulál, a katonai művelet április végén vagy május elején indulhat meg - állítják a források.

Oroszország NATO-nagykövete, Dmitrij Rogozin szombaton azt mondta, hogy egy szárazföldi beavatkozás Líbiában megszállásnak minősülne, egyúttal ragaszkodott hozzá, hogy mindenki tartsa magát az ENSZ BT vonatkozó határozatához.

Egy szárazföldi hadművelet megindítása Líbia megszállásának minősülne, s egyenesen szembe menne az ENSZ Biztonsági Tanácsában elfogadott határozat előírásaival - jelentette ki Rogozin Brüsszelben a RIA-Novosztyi hírügynökségnek. A NATO líbiai műveleteit a határozatban foglaltak szigorú betartásával kell folyatni, nem túllépve a megszabott határokon - tette hozzá.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.