Kadhafi ellentámadásban
Nem akarunk külföldi katonákat látni Líbiában - jelentette ki vasárnap este az al-Arabíja dubaji hírtévének adott interjúban Musztafa Abdul-Dzsalíl. A korábbi igazságügyi miniszter a szombaton Kelet-Líbiában megalakított ellenzéki átmeneti kormány vezetője.
Hillary Clinton amerikai külügyminiszter vasárnap azt mondta, az Egyesült Államok kapcsolatot keres a líbiai ellenzéki csoportokkal. Szavai szerint Washington kész minden segítséget megadni Moammer Kadhafi líbiai vezető ellenzékének. Hozzátette ugyanakkor, egyelőre korai lenne elismerni a Bengáziban megalakult átmeneti kormányt. Az Independent úgy tudja, az átmeneti ellenzéki kormányt máris ellentétek feszítik szét: míg Abdul-Dzsalíl egy amerikai támogatással bíró kormány élén hajlandó lenne a megegyezésre Kadhafival az erőszak megfékezése érdekében, bejelentését az átmeneti kormány szóvivője szinte azonnal cáfolta. Abdul Hafiz Gouga az emberi jogi „visszaélések” miatt kizárta az együttműködést a rezsimmel, hozzátéve, Abdul-Dzsalíl csak egy tagja (lesz) az átmeneti kormánynak, amelyben mindenki szava ugyanolyan súllyal esik latba.
Keresi a kapcsolatot a líbiai ellenzékkel az Európai Unió is - közölte hétfőn Catherine Ashtonnak, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének egyik szóvivője. Maja Kocijancik sajtóértekezletén egy kérdésre válaszolva elmondta: az EU hajlandó arra, hogy segítse az ország keleti részében felállított átmeneti kormányt és együttműködjön vele. „Igyekszünk felvenni a kapcsolatot, a próbálkozás már folyamatban van” - fűzte hozzá.
A központ még a rezsim kezén van
A Tripolitól 50 kilométerrel nyugatra lévő az-Závija várost birtokló líbiai felkelők arra számítanak, hogy a Moammer Kadhafihoz hű katonák hétfőn megostromolják a települést. Mintegy kétezer katona veszi körül az-Záviját. Egy volt rendőr őrnagy, aki átállt a felkelők oldalára kijelentette: A szabadságért harcolnak, és készek meghalni is érte. Hozzátette, hogy a kormányerők hamarosan támadást indítanak.
A líbiai vezetőhöz hű erők egyik Tripoliból kivezényelt alakulata múlt csütörtökön már ellentámadást hajtott végre a város egyik mecsetjében tábort verő felkelők ellen, s a harcoknak 23 halottja és 44 sebesültje volt.
Helyszíni beszámolók szerint kiújultak a harcok a felkelők és a Kadhafihoz hű erők között a fővárostól, Tripolitól bő 150 kilométerre keletre fekvő Miszrátában, ahol a felkelők egy repülőgépet is lelőttek. Az ellenzék attól tart, hogy a rezsimhez hű erők megpróbálják visszafoglalni tőlük a Tripolitól alig félszáz kilométerre nyugatra lévő az-Závija városát. Ezzel párhuzamosan Francois Fillon francia miniszterelnök bejelentette, hogy országa több repülőgéppel egészségügyi segélyszállítmányt indít Bengázi felé orvosok és ápolónők kíséretében.
Az utolsó népszámlálás szerint is bő egymillió lakosú Tripoli nemcsak politikai, hanem gazdasági központ is Líbiában. Itt épült ki az ország legnagyobb kikötője és ez a metropolis a kereskedelem és az ipar központja is az észak-afrikai államban. Említésre méltó a város textilipara, a feldolgozóipar, valamint a dohány- és élelmiszeripar. Tripoli több mint 30 kilométer hosszan nyúlik el a Földközi-tenger partján. A fallal körülvett történelmi óváros, Medina a kikötőtől nem messze található. E körül terül el a gyorsan növekvő modern Tripoli szállodákkal, mutatós kormányzati épületekkel.
Líbiában nem egészen két hete kezdődtek kormányellenes tüntetések; a tiltakozás fegyveres felkeléssé nőtte ki magát, s a felkelők ellenőrzésük alá vonták a kőolajban gazdag ország nagy részét.
Vizsgálódik a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság
Az Egyesült Államok kemény európai szankciókat sürget a tripoli kormánnyal szemben, hogy ezzel is szorosabbra fonja a hurkot Kadhafi líbiai vezető nyaka körül. Amerikai tisztségviselők szerint a büntető intézkedések meggyőznék a Kadhafihoz továbbra is hű erőket, hogy fordítsanak hátat a rezsimnek. Clinton Genfben próbálja cselekvésre ösztönözni Nagy-Britannia, Franciaország, Németország és Olaszország diplomáciájának vezetőit. Clinton orosz, ausztrál és európai uniós tisztségviselőkkel is megbeszéli majd a tervezett amerikai szankciókat. Washington arra törekszik, hogy a nemzetközi közösség minél több tagját felsorakoztassa maga mögött a több száz líbiai haláláért felelős rezsimmel szemben.
Navi Pillay, az ENSZ emberi jogi biztosa a genfi csúcsot megnyitó beszédében arra figyelmeztette Kadhafit, hogy a rezsimje fellépése a civilek ellen kimeríti az emberiesség elleni bűntettek kategóriáját. Ezzel összhangban Luis Moreno Ocampo hétfőn megállapította, hogy a Kadhafihoz hű erők által polgári személyek ellen végrehajtott támadásokról szerzett értesülések felvetik az emberiesség elleni bűncselekmény lehetőségét. A hágai Nemzetközi Büntetőbíróság főügyésze néhány napon belül eldönti, hogy kezd-e átfogó vizsgálatot azok ellen, akik polgári személyek haláláért felelősek Líbiában. Ezért szakértői csapatot állított össze újabb információk gyűjtésére, és felvette a kapcsolatot líbiai hivatalos személyekkel és katonatisztekkel, hogy pontos ismereteket szerezzen a líbiai fegyveres erőknél parancsnoki struktúrájáról. A Nemzetközi Büntetőbíróság illetékese most először nyilatkozott azóta, hogy az ENSZ BT a múlt héten felkérte a testületet annak eldöntésére, hogy követtek-e el Líbiában emberiesség elleni bűntettet a Kadhafi elleni megmozdulások elfojtására tett kísérletek során.
A líbiai-tunéziai határon már több tízezer – nagyrészt egyiptomi – menekült vesztegel. Minden órában további ezrek csatlakoznak hozzájuk egy, a BBC kommentárja szerint törékeny patthelyzetben.