Lesújtottak Észak-Koreára

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa egyhangúlag szigorított a kommunista rezsim elleni szankciókon. Kína nem vétózott.

A szankciók értelmében – amelyekre Észak-Korea egyedüli szövetségese, az állandó tag Kína is áldását adta – három magas rangú diplomatát sújt utazási tilalommal, és korlátozza a kommunista rezsim hozzáférést luxuscikkekhez. Két, a hadsereg érdekeltségi körébe tartozó cég képviselői sem utazhatnak külföldre, a cég és a diplomaták külföldi vagyonát pedig befagyasztják.

A BT 15:0 arányban fogadta el az Észak-Koreát sújtó 2094-es határozatot, ami azt jelenti, hogy a világon Phenjan egyedüli szövetségesének számító Kína is a szankciók mellé állt. A kommunista rezsimet azután büntetik meg, hogy a figyelmeztetések ellenére nemrég kísérleti atomrobbantást hajtott végre. A szavazás utáni beszédében Susan Rice amerikai ENSZ-nagykövet azt mondta, a szankciók korlátozni fogják Észak-Koreát a nukleáris program folytatásában. „Ha Phenjan még egy kísérletre adná a fejét, az ENSZ további lépéseket fog tenni” – figyelmeztetett Rice.

Mielőtt a határozatot a BT-ben szavazásra bocsátották volna, az észak-koreai külügyminisztérium egy közleményben nukleáris konfliktus szításával vádolta meg az Egyesült Államokat, és jelezte, hogy fenntartja a megelőző nukleáris csapás jogát az „agresszorként” viselkedő országokkal szemben. Fenyegetett azzal is, hogy felmondja a koreai háborút lezáró 1953-as tűzszünetet is. (A konfliktus nem békeszerződés, csak fegyvernyugvási megállapodás zárta le, így Észak-Korea és Dél-Korea hivatalosan máig hadban áll egymással.) A szankciók elfogadása közben a kommunista rezsim már „tűztengerről” beszélt: „Interkontinentális ballisztikus rakétáinkat, amelyeket korábban már célra irányítottunk, most könnyebb nukleáris robbanófejekkel szereltünk fel és készenlétbe állítottunk. Kilövés után Washingtont a Gonosz fellegvárát tűztenger fogja felemészteni” – jelentette ki csütörtökön egy tábornok, Kang Pjo Jong a fővárosban tartott hatalmas tömegdemonstráción.

A határozat bejelentése után a BT elnöki tisztét jelenleg betöltő orosz ENSZ-nagykövet, Vitalij Csurkin azt mondta, a testület „megfelelő mérvű” szankciókról döntött, a kínai Li Baodong pedig arról beszélét, a fő cél most a feszültség enyhítése. Csitítani próbált Kim Szook dél-koraei ENSZ-nagykövet is, aki szerint Észak-Korea sorsa a saját kezében van. Sook szerint az észak-koreai nukleáris kísérleteknél több veszélyt semmi nem rejteget a Koreai-félsziget és az egész régió békéjére nézvést.

A csütörtöki már a negyedik szankciókör volt, amelyet a BT elfogadott Észak-Korea ellen.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.