Lemondott Koszovó elnöke

Bejelentette lemondását Fatmir Sejdiu koszovói elnök hétfőn, néhány nappal azután, hogy az alkotmánybíróság úgy foglalt állást: egyszerre nem tölthet be államfői és pártelnöki tisztséget. Csehország és Szlovákia otthagyja a KFOR-missziót.

Sejdiu a sajtó nyilvánossága előtt jelentette be Pristinában, hogy lemond a koszovói elnöki tisztségről, noha államfői mandátuma csak jövőre járna le. Az 58 éves politikus a pristinai parlament második legerősebb pártjának, a Koszovói Demokratikus Ligának (LDK) az elnöke; a legendás koszovói albán vezetőt, a szerb uralommal szembeni passzív ellenállás vezéralakját, a 2006-ban elhunyt Ibrahim Rugovát követte a párt élén. A párt a Hashim Thaci miniszterelnök vezette Koszovói Demokratikus Párt (PDK) koalíciós partnere. Fatmir Sejdiu az évtized elején mint jogászprofesszor részt vett a 2008 óta független Koszovó alkotmányának kidolgozásában, megfigyelők szerint többek között ezért sem hagyhatta figyelmen kívül az alkotmánybíróság döntését. Tudni lehet azt is, hogy az LDK-n belül küzdelem folyik a pártelnöki pozícióért a jövő ősszel esedékes koszovói parlamenti választások előtt.

Elemzők szerint ugyanakkor nagy a valószínűsége, hogy az új államfő személyéről koalíciós vita támad, ami akár előre hozott választások kiírását  is eredményezheti. A koszovói alkotmány értelmében az államfőt a parlamenti elnök - jelen esetben Jakup Krasniqi, a PDK politikusa - helyettesíti legfeljebb hat hónapra, vagyis ennyi időn belül kell megválasztani Sejdiu utódát. Megfigyelők szerint azonban sem a PDK, sem az LDK nem fog tudni elegendő támogatót fölsorakoztatni saját jelöltje mögé, s ez esetben ki kell írni a soron kívüli választásokat.

A várható koszovói belpolitikai vihar miatt előfordulhat, hogy a tervezettnél később kezdődnek meg a szerb-koszovói tárgyalások. A szerbiai sajtó értesülése szerint az egyeztetések október második felében indulnának.

Cseh és szlovák kivonulás

Ezzel párhuzamosan Iveta Radicová szlovák miniszterelnök bejelentette, Szlovákia visszavonja katonáit a KFOR koszovói missziójából. A kormányfő néhány órás látogatást tett a volt szerb tartományban szolgáló szlovák katonáknál a koszovói Sajkovacban. Szlovákia szerződése az ősszel lejár. Kötelezettségeinket tehát betartottuk - jelentette ki Radicová. Kifejtette: a szlovák katonák visszatérése hazájukba szakaszos lesz, az utolsó szlovák katona november végén hagyja el az időközben önállóvá vált szerb tartományt. Szlovákia az állítólagos magyar autonómiatörekvések miatt nem ismeri el a precedensnek tartott Koszovó függetlenségét.

Otthagyja a KFOR-missziót Csehország is. Alexandr Vondra cseh védelmi miniszter hétfőn bejelentette, országa kivonja Koszovóból a KFOR-misszióban részt vevő egységének nagyobbik részét, s a katonákat a közeljövőben Afganisztánba küldi. Vondra szerint a KFOR-misszióban a jövőben mintegy 90 cseh katona marad, a többiek néhány hét alatt visszatérnek Csehországba, s megkezdik a felkészülést az afganisztáni misszióra. Jelenleg 430 cseh katona szolgál Koszovóban. A miniszter beismerte: a KFOR-misszióból való cseh kivonulásnak anyagi oka is van, a cseh védelmi tárca takarékosságra kényszerül.

 

 

Fatmir Sejdiu lemondása bejelentésekor. A pártküzdelmeket választotta
Kosovo's President Fatmir Sejdiu attends a news conference announcing his resignation in Pristina September 27, 2010, following a constitutional court ruling last week that he cannot serve as head of state and leader of his political party simultaneously. REUTERS/Hazir Reka (KOSOVO - Tags: POLITICS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.