A harmadik segélycsomagért cserébe Athénnak keményen meg kell nyirbálnia a szociális kiadásokat, beleértve a nyugdíjakat is. A megszorító intézkedések vállalása súlyos belső feszültségeket eredményezett a kormányzó baloldali pártban, a Szirizában.
Múlt pénteken a Sziriza 149 parlamenti képviselőjéből 43 nemmel szavazott vagy tartózkodott a harmadik mentőcsomag feltételeit jóváhagyó szavazáson. A belső lázadás miatt Alekszisz Ciprasz ténylegesen elveszítette parlamenti többségét, ezért a januárban beiktatott kormányfő kijelentette, hogy kész előrehozott választásokat tartani ősszel.
A görög alkotmány értelmében, ha a választott kormány egy éven belül lemond, az elnöknek a második legnagyobb pártot – ez esetben a konzervatív Új Demokráciát (ND) – kell felkérnie a kormányalakításra. Ha ez valamiért nem sikerül, akkor a következő nagy párté az esély. Ugyanakkor elemzők szerint valószínűbb, hogy az előrehozott választások érdekében egyetlen párt sem vállalja a kormányzás átvételét – írja a BBC.
Ciprasz nem megy messzire
Kormányzati források szerint Ciprasz célja az, hogy kihasználva jelenlegi népszerűségét, szeptemberben újból megszerezze a görög választók felhatalmazását az ország vezetésére. Ha az előrehozott választásokon Ciprasz és pártja újból elnyeri a többségi támogatást, az megerősíti a pozícióját, és elnémítja a kritikus hangokat.
A miniszterelnöknek azonban sietnie kell, ha nem akarja, hogy a választók a szavazás előtt elkezdjék megérezni a megszorító intézkedések hatásait, és addig még a Szirizának is rendeznie kell a sorait a szeptemberre meghirdetett pártkongresszuson, ahol a lázadók sorsáról is döntenének. Októberben az IMF ráadásul megvizsgálja, hogy az ígért reformok végrehajtása elkezdődött-e, ezért Ciprasznak lényegében heteken belül rendet kell vágnia a párton belül és felkészülni a választásokra.
A Metron Analysis júliusi közvélemény kutatásának eredménye szerint a Sziriza 33,6 százalékon áll, ami messze a legtámogatottabb párttá teszi, kormányozni azonban csak koalícióban tudna.