Olyan patthelyzet alakult ki a szlovák politikában a szombati parlamenti választások nyomán, amelyet szinte képtelenség feloldani, állítják egybehangzóan neves szlovák politológusok. Először Robert Fico próbálkozhat kormányalakítással. Ha kudarcot vall, a liberálisok jönnek.
Nyolc párt is bejutott az ötmilliós Szlovákia parlamentjébe szombaton, köztük a liberálisok, a vidékre támaszkodók és az újnácik is. A patthelyzet pedig azért állt elő, mert Robert Fico és pártja, a Smer-SD ugyan győzött, de nincs meg a kormányalakításhoz szükséges többsége. A kisebbségi kormány nem lenne stabil, ám szakértők szerint képtelenség úgy sakkozni a szlovák politikai palettán, hogy Ficónak sikerüljön elegendő pártot először kibékítenie egymással, majd magához édesgetnie.
Andrej Kiska szlovák államfő viszont hétfői nyilatkozata alapján nem látja kilátástalannak a helyzetet, és Ficót kéri fel, hogy próbáljon kormányt alakítani. Kiska szerint van olyan újonnan a parlamentbe jutott párt, amellyel „nem szabad" szövetségre lépni, és olyan is, amellyel „nehéz lesz, de nem lehetetlen."
Ám ha Ficónak nem sikerül megoldania a feladványt, akkor a második helyen befutó liberálisok vezére, Richard Sulík próbálhat összehozni egy koalíciót. Nem biztos, hogy neki könnyebb dolga lenne, hiszen a 150 fős törvényhozásban Fico és Sulík is csak akkor tudja megszerezni a stabil kormányzáshoz szükséges többséget, ha összebékíti a Híd-Mostot a Szlovák Nemzeti Párttal – ami szinte elképzelhetetlen. Vagy megpróbálják szalonképessé tenni az idegengyűlölettel szavazatokat szerző a Mi Szlovákiánk Néppártot, de ezt Sulík máris kizárta. Fico még nem nyilatkozott arról, szövetkezne-e Marian Kotlebával és pártjával. Emlékezetes, hogy 2006-ban már felfüggesztették a Smert az Európai Szocialisták (PES) családjából, mert szélsőségesekkel lépett koalícióra.