Snowden-botrány: évente több ezer jogtalan adatgyűjtés
Évente több ezerszer megsértette az adatkezelésre vonatkozó szabályokat a digitális adatgyűjtésre szakosodott amerikai titkosszolgálat, az NSA. Ez egy belső használatra készített jelentésből derült ki, amelyet egy szintén belső, az NSA közreműködésével végzett vizsgálat alapján készítettek. Eszerint a 2012 májusát megelőző egy évben az intézmény 2776 alkalommal sértette meg a törvényeket és szabályokat, amelyek szerint működik, azaz olyan adatok birtokába jutott, amelyhez nem lett volna joga. A jelentést a kongresszusi képviselők közül is csak néhányan láthattak, és jegyzetet sem készíthettek róla.
A dokumentumot Edward Snowden, az Oroszországban menedékjogot kapott egykori szerződéses NSA-alkalmazott bocsátotta a The Washington Post rendelkezésére még a nyár elején.
A jelentés szerint a jogellenes adatszerzések legalább kilencven százaléka véletlen volt. Megesett például, hogy egy alkalmazott elütötte Egyiptom országkódját: 20 helyett 202-t írt. Utóbbi Washington főváros telefonelőhívója, így „nagy számban” figyeltek meg emiatt amerikaiakat is. Olyan is megtörtént, hogy nem vették észre, hogy egy megfigyelt külföldi az Egyesült Államok területére lépett, ekkor ugyanis más szabályok vonatkoznak a lehallgatásra.
Az is kiderült: amikor az amerikai hatóságok a tengeralatti optikai kábelek tartalmát saját szerverükre irányítják, hogy ott átmenetileg tárolják, és kiszűrjék belőle a megfigyelendő tartalmakat, nem képesek elválasztani egymástól az amerikaiak és nem amerikaiak adatforgalmát.
A dokumentumból az is kiderül: volt, amikor az NSA úgy döntött, inkább nem jelentik az őket felügyelő szerveknek, hogy amerikaiak kommunikációját is megfigyelték.
A bíróságnak el kell hinnie, amit a kormány mond
A kiszivárgott dokumentumra reagált a lehallgatásokat jóvá hagyó és (elméletben) felügyelő titkos bíróság vezetője is. Reggie B. Walton bíró a WP-nek úgy nyilatkozott: felügyeleti képességeik korlátozottak, hiszen meg kell bíznia azokban a jelentésekben, amelyeket a kormány küld neki. Annak valóságtartalmát nem tudja ellenőrizni. Azaz: meg kell bíznia a kormányban és az NSA-ban, ha azok azt mondják, véletlen, nem szándékosan sértették meg az adatgyűjtésre vonatkozó szabályokat.
A cikk megjegyzi: ez cáfolja az adminisztráció és a hatóságok azon kijelentését, mely szerint az említett bíróság felügyelete biztosítja a titkos NSA-programok kiegyensúlyozottságát, és azt, hogy nem lépik át a törvények által meghatározott kereteket. A WP felidézi, hogy Barack Obama egy júniusi interjúban nyilatkozott úgy: politikailag független, leválthatatlan szövetségi bírók felügyelik ezeket a programokat, akik biztosítják, hogy a kormány és titkosszolgálata ne kövessen el túlkapásokat.