Le Pen a lelkiismeretre bízza
Se Francois Hollande-ot, se Nicolas Sarkozyt nem támogathatom. Én döntöttem, Önök hozzák meg a saját döntésüket – jelentette ki Marine Le Pen, a szélsőséges Nemzeti Front (FN) vezetője egy keddi pártgyűlésen, gyakorlatilag szavazói lelkiismeretére bízva, hogyan voksolnak vasárnap, a francia elnökválasztás második fordulójában. Az útmutatónak nagy tétje van: másfél hete Le Pen 17,9 százalékkal harmadikként végzett az első megméretésen, amivel ugyan kiesett az Élysée-palotáért folytatott versenyből, azonban korántsem mindegy, hogy a rá szavazó 6,5 millió francia közül hány megy el leadni voksát május 6-án a jelenlegi elnökre vagy szocialista riválisára.
Főleg Sarkozynek nem mindegy. Bár a hivatalos álláspont szerint a jelenlegi elnök és pártja, a konzervatív Népi Mozgalom Uniója (UMP) nem számít a szélsőjobbról érkező szavazatokra, Sarkozy ha burkoltan is, de a Nemzeti Front híveinek a kegyeit keresi, például a bevándorlási szabályok szigorításának ígéretével. Máshogy legalábbis nehéz lesz legyőznie Hollande-ot: a szocialista rivális minden felmérés tanúsága szerint hat-tíz százaléknyi előnnyel vezet a jelenlegi elnök előtt a népszerűségi listákon – ráadásul az első fordulóban 11,7 százalékot szerző szélsőbaloldali Jean-Luc Mélenchon választói szívesebben voksolnának rá, mint az FN hívei Sarkozyre. (Mélenchon nyíltan Hollande támogatására szólította fel szavazóit, és Hollande ennek megfelelően hangoztatta is, hogy ő már nemcsak a szocialisták, hanem az egész „egyesült baloldal” jelöltjének számít.)
Sarkozynek a szélsőjobbon kívül másfelé nem is igen van hova fordulnia, és hogy nem is akar, azt jelzi kiszólása is, amely szerint május 1-én a párizsi Trocadero téren rendezett kampányfelvonulása a „valódi munka” színhelye; a pikírt megjegyzést a többnyire baloldali szakszervezetek érezhető ingerültséggel vették tudomásul.