Lázadnak Berlusconiék
Előrehozott választásokat vetít előre Olaszországban a tény, hogy a Silvio Berlusconi exkormányfő vezette konzervatív párt, a Szabadság Népe tartózkodott, amikor csütörtökön a parlament mindkét házában szavazni kellett az önkormányzatok költségvetésének csökkentéséről. Bár a Mario Monti vezette szakértői kormány a képviselőházban és a szenátusban is vette a bizalmi szavazással felérő megméretést, a PdL-képviselők tartózkodása arra utal, hogy Olaszországban újra a pártpolitika akar reflektorfénybe kerülni. Fabrizio Cicchitto, a PdL alsóházi frakcióvezetője azt mondta, a tartózkodás bírálatot fejez ki a kormány gazdaságpolitikájával szemben, a jobboldalnak azonban ennek ellenére nem célja a kabinet megdöntése. Aki valamivel határozottabban pendítette meg az előrehozott választások lehetőségét, az Pier Luigi Bersanai, a baloldali Demokrata Párt (PD) elnöke és miniszterelnök-jelöltje volt, szerinte ugyanis jó lenne tudni, hogy a tartózkodás csak egyszeri alkalom volt, vagy egy széles körű ellenállás első jele.
Az előrehozott választás önmagában nem sokat jelent, hiszen a várakozások szerint amúgy is jövő márciusban tartanák meg, Giorgio Napolitano államfő azonban leszögezte, nem szeretné, ha a Monti-kormány idő előtt a pártpolitika martalékává válna.
Monti azután került hatalomra, hogy Berlusconi tavaly lemondott a miniszterelnöki tisztségről. Távozása óta a médiamogul és jobboldali pártvezér mondta már, hogy visszavonul, de a legutóbbi nyilatkozataiban már lebegtette, hogy inkább visszatér. Szerdán például arról beszélt, „zaklatják” a visszatérés miatt, amelyre szerinte már csak azért is szükség van, mert „Olaszország rosszabbul áll”, mint amikor ő távozott a hatalomból. Erre reagálva mondta Corrado Passera fejlesztési miniszter, hogy Olaszország imázsának nem tenne jót a „visszalépés”. (Saját bevallása szerint Berlusconit egyébként visszatérésre sarkallja az is, hogy nemrég adócsalás miatt első fokon egy évre ítélték. Meg akarom reformálni az igazságszolgáltatást – mondta utána az exkormányfő.)
Nem mintha a visszatérés önmagában a választási siker garanciája is lenne Berlusconi és pártja számára. Bersani minden bizonnyal annak a tudatában engedte el a megjegyzést a PdL színvallásáról, hogy októberben a volt miniszterelnök népszerűsége rég látott mélységig, 22 százalékra süllyedt, és a megkérdezetteknek csak a 37 százaléka adná a pártjára a voksát, szemben a PD 45 százalékával.