Megszorítások Romániában
Emil Boc kormányfő máris bejelentette, hogy 30 százalékkal csökkentik az állami alkalmazottak béren felüli juttatásait, és ezzel párhuzamosan elbocsátások is lesznek. Traian Basescu államfő korábban úgy vélekedett, hogy talán elegendő lesz a kettő közül csak az egyik eszközhöz nyúlni. Boc szerint az állami szolgálatban álló személyzet kiváltságos helyzetét is meg fogják szüntetni. E célból a kormány máris kezdeményezte a nyugalmazott parlamenti tagok nyugdíjának csökkentését. A pénzügyi megszorítások szinte minden ágazatot érintenek. A családorvosok már néhány napja tiltakoznak az új keretszerződés ellen, amelyet képviselőik nem kívánnak aláírni, mert az jelentős forrásmegvonásokat irányoz elő. Egyre aggasztóbb a kórházak helyzete is, amelyek krónikus pénzhiánnyal küszködnek.
Nem kedvezőbb a helyzet az iparban sem. A Zsil-völgyi bányászok általános sztrájkkal fenyegetik a kormányt, ha az idei kollektív munkaszerződésbe nem foglalják bele tízszázalékos béremelési követeléseiket. Tiltakozó akciókat, sztrájkokat, tüntetéseket más ágazatok dolgozói is szerveztek az elmúlt napokban. Ennek ellenére a megrendelések drasztikus visszaesése által okozott gyárbezárások, illetve az ezzel együtt járó elbocsátások napi híreknek számítanak. A marosvásárhelyi Azomures vegyipari kombinát a héten jelentette be, hogy 600 dolgozójától kénytelen megválni.
Országos szinten a munkanélküliség 5,3 százalékos, de az ország egyes térségeiben ennél jóval magasabb. Munkaügyi szakemberek szerint év végére a munkanélküliek száma meghaladhatja a 800 ezret, s ez a szám mindössze a jelenleg hazai vállalatokban dolgozókat veszi figyelembe. Ehhez a számhoz - a nyugat-európai államok gazdasági konjunktúrája függvényében - hozzáadódhatnak olyan személyek is, akik az elmúlt években külföldön vállaltak munkát.
A források újraosztása céljából a napokban megkezdődött Bukarestben az idei első pótköltségvetés kidolgozása.