Őrizetben a cipődobáló
A síita vallású tévériporter a hírek szerint mély haragot érez Bush ellen a 2003 óta meghalt irakiak miatt, de kollégái ismerete szerint hozzátartozója nem halt meg a háborúban.
Al-Zaidi tegnap már őrizetben volt, vallatói azt próbálták megtudni tőle, fizetett-e valaki neki az incidensért. A Reuters szerint iraki állam megsértése miatt fognak vádat emelni ellene. Tettét a bagdadi kormány "barbár cselekedetnek" minősítette.
Al-Zaidi munkaadója, az al-Baghdadija tévécsatorna a riporter szabadon engedését követelte, ahogy az a több ezer tüntető is, akik a bagdadi Szadrvárosban, Bászrában, és Nedzsefben tiltakoztak. Legtöbbjük egyébként a síita hitszónok, Muktada asz-Szadr követője. Al-Zaidi példáját követve, cipőjükkel dobálták meg az amerikaiak konvojait.
- Istennek hála, Muntazer cselekedete büszkeséggel tölti meg az iraki szíveket" - idézte a Reuters a cipődobáló riporter testvérét, Udai al-Zaidit. - Biztos vagyok benne, hogy sok iraki szerette volna megtenni azt, amit Muntazer véghezvitt - vélekedett. Az al-Baghdadija szerint az al-Zaidi elleni eljárás a "diktátori időket" idézi, aminek pont az amerikai megszállás hivatott volna véget vetni. A csatorna szerint al-Zaidit korábban már kétszer letartóztatták amerikaiak. Mindenesetre a líbiai vezető, Moammer el-Kadhafi lánya által irányított jótékonysági szervezet bátorságért járó díjat ítélt oda tegnap al-Zaidinek.
- Az iraki újságírók szakszervezete is azt a véleményét hangoztatja, hogy a cipődobálás nem lehet része az újságírói eszköztárnak - mondta brüszszeli tudósítónknak Monir Zaarouri, a Nemzetközi Újságíró Szövetség (IFJ) közel-keleti koordinátora, hozzátéve ugyanakkor, hogy a bagdadi incidens egyedi eset, kiváltó oka pedig az elkeseredettség lehetett. A másik brüsszeli székhelyű nagy szervezet, a Nemzetközi Sajtószövetség (API) nevében Lorenzo Consoli azt mondta, az eset kívül esik a társaság tevékenységi körén, vagyis az itteni tudósítók képviseletén, s így nem kívánt véleményt nyilvánítani.