Teljes a káosz Illinoisban

Obama megüresedett szenátusi helyét rendkívüli választással lehetne betölteni a legtisztábban, ez viszont az ellenzék érdeke. A személyi összefonódások sokakat gyanúba kevernek Chicagóban.

Egykor Abraham Lincoln építette itt fel a karrierjét, most viszont végeláthatlannak tűnő korrupciós botrány vet rossz fényt Illinois állam politikai életére. Kabinetfőnökével ellentétben egyelőre továbbra sem hajlandó lemondani Rod Blagojevich demokrata kormányzó, akit a szövetségi hatóságok azzal vádolnak: áruba bocsátotta Barack Obama megüresedett szenátusi helyét. Az óvadék ellenében szabadlábon lévő 52 éves politikus ugyan továbbra is aláír hivatalos dokumentumokat, és találkozókat bonyolít le, de teljesen elszigetelődve lehetetlen helyzetbe került. A tegnap összeült állami törvényhozásnak is fel van adva a lecke. Dönthet ugyan a közjogi felelősségre vonás megindításáról, de ez hónapokig tartó bizonytalanságot jelenthet; a kormányzót szabályos per végén mozdíthatja el Illinois szenátusa.

Ez sem oldaná meg Obama utódlását a Capitoliumon. Lisa Madigan, az állam főügyészi feladatokat is ellátó igazságügy-minisztere a helyi legfelsőbb bírósággal mondatná ki, hogy a kormányzó nem képes ellátni feladatát, az ottani talárosok viszont nem szívesen ártják magukat a helyi politikába. Ha Blagojevich helyére Pat Quinn alkormányzó lépne, akár Madigant is kinevezhetné Obama helyére - tőle nem áll távol, hogy hosszabb és látványosabb politikai karrierben gondolkozzon. Quinn azt mondja: csak átmeneti kinevezést hajtana végre, a szenátusi helyet később rendkívüli választásra írná ki. Ezzel viszont a mandátum kicsúszhatna a demokraták kezéből.

Illinois korántsem a fehérgalléros bűnözésre leginkább hajlamos állam Amerikában, de bő adagot vett korrupcióért már elítélt potentátokból. Minden és mindenki összefügg egymással. Blagojevich az apósának, ismert chicagói tanácsnoknak köszönheti karrierjét. A róla szóló történetekből az derül ki: feleségével együtt végtelen ambíció fűtötte, ehhez viszont nagyon sok kampánypénz szükségeltetik. Madigan is helyi politikusdinasztia sarja, az állami demokraták vezetőjének lánya.

Maga Obama is nagyban épít chicagói társaira: Rahm Emanuel képviselő a Fehér Ház stábfőnöke lesz, és "jobbkeze", David Axelrod is vezető tanácsadóként kíséri el. Továbbra is felvetődik, hogy a megválasztott elnök mennyit tudhatott a kormányzó tevékenységéről. A korábban már elítélt Antoin Rezko mellett újabb közös pénzszerző, Raghuveer Nayak nevét köti a mértékadó sajtó a Blagojevich-ügyhöz.

Vádat emelnek a Busht cipővel dobáló iraki újságíró ellen

Egész Irak, s a világ is arról az iraki újságíróról, Muntazer al-Zaidiról beszél, aki vasárnap George W. Bush bagdadi sajtótájékoztatóján cipőit az amerikai elnök felé dobta. "Al-Zaidi cipője a világ leghíresebb cipője" - mondta Fawzi Akram, az iraki parlament türkmén képviselője és feltehetően igaza van. Eddig csak egyszer hallott al-Zaidiról a szakma: 2007-ben ismeretlen fegyveresek rövid időre elrabolták a húszas éveiben járó újságírót. A síita vallású tévériporter a hírek szerint mély haragot érez Bush ellen a 2003 óta meghalt irakiak miatt, de kollégái ismerete szerint hozzátartozója nem halt meg a háborúban. Al-Zaidi tegnap már őrizetben volt, s az iraki állam ellen elkövetett sértés miatt fognak vádat emelni ellene. Tettét a bagdadi kormány "barbár cselekedetnek" minősítette. Al-Zaidi munkaadója, az al-Baghdadija tévécsatorna a riporter szabadon engedését követelte, ahogy az a több ezer tüntető is, akik a bagdadi Szadrvárosban, Bászrában, és Nedzsefben tiltakoztak. Legtöbbjük a síita hitszónok, Muktada asz-Szadr követője. Al-Zaidi példáját követve, cipőjükkel dobálták meg amerikaiak konvojokat. - Muntazer cselekedete büszkeséggel tölti meg az iraki szíveket - idézte a Reuters a cipődobáló riporter testvérét, Udai al-Zaidit, aki hozzátette: "Biztos vagyok benne, hogy sok iraki szerette volna ugyanezt tenni." Az al-Baghdadija szerint az al-Zaidi elleni eljárás a "diktátori időket" idézi. A csatorna szerint al-Zaidit korábban már kétszer letartóztatták amerikaiak. Mindenesetre a líbiai vezető, Moammer el-Kadhafi lánya által irányított jótékonysági szervezet bátorságért járó díjat ítélt oda al-Zaidinek. - Az iraki újságírók szakszervezete azt a véleményét hangoztatja, hogy a cipődobálás nem lehet része az újságírói eszköztárnak - mondta brüszszeli tudósítónknak Monir Zaarouri, a Nemzetközi Újságíró Szövetség (IFJ) közel-keleti koordinátora, hozzátéve, hogy a bagdadi incidens egyedi eset, kiváltó oka pedig az elkeseredettség lehetett. A másik brüsszeli székhelyű szervezet, a Nemzetközi Sajtószövetség (API) nevében Lorenzo Consoli azt mondta, az eset kívül esik a tevékenységi körükön, az itteni tudósítók képviseletén, s nem kívánt véleményt nyilvánítani. (Munkatársainktól)

Rod Blagojevich, Illinois állam kormányzója itt egyelőre csak a lakásából távozott
Rod Blagojevich, Illinois állam kormányzója itt egyelőre csak a lakásából távozott
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.