Passau: mélybarna múlt
Még mindig üldözik a hatóságok passaui rendőrfőnököt megkéselő ismeretlen tettest, s a német politika változatlanul erősen hajlik arra, hogy az elkövető nagy valószínűséggel a neonáci körökhöz tartozik. A Németországban óriási közfelháborodást kiváltó bűncselekmény után újult erővel lángolt fel a vita arról, hogy a két keleti tartomány parlamentjébe bekerült, de nyugati gyökerű NPD betiltása használna-e a szélsőjobboldal elleni küzdelemnek.
A bajor rendőrségnek a nulláról kell indítania az Alois Mannichl passaui rendőrfőnököt a hét végén leszúró tettes után kezdett hajszáját. Hétfőn ugyan őrizetbe vettek két helyi férfit, de miután alibijük volt, s DNS-tesztjük is negatívnak bizonyult, szabadon engedték őket. A hatóságok továbbra is a szélsőjobboldali bosszút tartják a támadás fő motívumának. Az 52 éves Mannichl híres arról, hogy következetesen fellépett az újbarna Nemzeti Demokrata Párt (NPD) ellen. Az interneten a szélsőjobbos "nemzeti demokraták" szimpatizánsai uszító kampányt folytattak ellene, a rendőrfőnököt leszúró támadó is a szélsőjobb kedvelt jelszavával rontott áldozatára.
Miközben Passauban tegnap több százan tüntettek a szélsőjobboldali erőszak ellen, a bajor CSU vezető politikusai - Horst Seehofer tartományi kormányfővel és CSU-elnökkel az élükön - a szélsőjobboldali NPD betiltását szorgalmazták. Mások szerint inkább az ifjúsági felvilágosító-oktatási programokat kellene erősíteni. A legnagyobb gond, hogy a szélsőjobbos mozgalmaknak egyre több fiatalt sikerül behálózniuk.
Több szakértő emlékeztetett rá, a mecklenburg-előpomerániai és a szászországi tartományi parlamentbe már bejutott NPD-t nagy hiba csak a volt NDK-t sújtó jelenségnek tekinteni. A szélsőjobboldali pártot 1964-ben, Hannoverben alapították, a "nemzeti demokraták" az 1980-as évek óta szervezkednek az osztrák határ menti Passauban is. Az 50 ezer lakosú város náci múltjának feldolgozása komoly viharokat keltett.