Fakultatív lesz a cseh vizitdíj
- Az a lényeg, hogy a beteg ne fizessen - hangsúlyozta. Plzen megyében például a páciens befizeti az alkalmankénti harminc koronát (háromszáz forint). Erről igazolást kap, majd a másik ablaknál ajándék formájában visszakapja a pénzét. Észak-Morvaországban viszont megkérdezik az illetőt, óhajt-e fizetni. Ha nemmel válaszol, akkor aláíratnak vele egy nyilatkozatot, amelynek alapján a számlát elküldik az illetékes megyei önkormányzatnak, amely a saját költségvetéséből havonta utalja át az elmaradt vizitdíjak teljes összegét.
Lapunk megkeresésére Tomás Cikrt, az egészségügyi tárca szóvivője jogilag aggályosnak, szakmai szempontból pedig elhibázottnak minősítette a változásokat. "A törvény egyértelművé teszi, hogy a csecsemőkön kívül mindenki köteles fizetni a vizitdíjat. Ha ezt bárki ajándék formájában visszakapja, abból adóznia kell. Ezért januártól szigorú ellenőrzéseket tartunk" - mondta.
Tomás Julínek miniszter szerint súlyos hiba, hogy a vizitdíj politikai csaták eszköze lett. - Az idén ebből a tételből 4,5 milliárd korona bevétellel számolunk, amelyből mintegy kétmilliárdot visszakapnak az idült betegségben szenvedők, a többit az egészségügyi intézményeink korszerűsítésére fordítjuk. Az idén például csak a prágai onkológiai központnak 800 millióval többet utaltunk, mint tavaly. Így lényegesen több személy rákszűrése vált lehetővé. Ezen kívül a rendelőkben megszűnt a zsúfoltság, így az orvosoknak több idejük jut egy-egy betegre. A fizetős egészségügy beváltotta szakmai elvárásainkat, ezért nagy hiba felborítani a rendszert - mutatott rá a tárcavezető.