Románia: alacsony részvétel
Érdektelenség jellemezte a választók részéről vasárnap a romániai törvényhozási választásokat. 18 óráig a választók 34,48 százaléka jelent meg az urnáknál, 40,06 százaléknyian a falvakban, 30,43 százaléknyian a városban élők közül.
Ezeket a részvételi arányokat már a korábbi adatok is előrevetítették. 14 óráig a szavazati joggal rendelkező több mint 18,3 millió román állampolgárnak mindössze 19,84 százaléka jelent meg az urnáknál. A részvétel magasabb volt a falvakban (22,23 százalék), és alacsonyabb a városokban (18,02 százalék). Ezek mintegy 7 százalékkal maradnak el a 2004-es parlamenti választások részvételi arányaitól. Országos átlag alatti arányban szavaztak a székelyföldi megyék lakosai. A részvétel 14 óráig Maros megyében 19,78, Hargita megyében 19,23, Kovászna megyében pedig 14,99 százalékos volt, amit csak a Temes megyei 14,11 százalékos országos negatív csúcs múlt alul.
Az érdektelenség egyik fő oka - a megfigyelők szerint - az utóbbi hetekben begyűrűzött gazdasági válság, amelynek nyomán a banki hitelezés gyakorlatilag leállt, több nagyvállalat leállította vagy visszafogta termelését és elbocsátásokat eszközölt vagy helyezett kilátásba. A román választók elfordulása a politikától, csalódása a politikusokban, illetve a reformok - köztük az igazságügyi reform és a korrupció elleni harc - stagnálása további okai lehetnek annak, hogy a választópolgárok kis számban jelentek meg a szavazóhelyiségekben. Nem kedvezett a részvételnek a szép késő őszi idő, a napsütés és a decemberi elsejei román nemzeti ünnepnek köszönhető hosszú hétvége sem, amely sokakat késztetett kirándulásra. De az is nyomhatott a latban, hogy a választók jelentős része nem értette meg az egyfordulós egyéni választókörzetes választási rendszer lényegét.
Calin Popescu Tariceanu kormányfő fél hétkor televíziós felhívással fordult a lakossághoz, arra buzdítva a választókat, hogy éljenek szavazati jogukkal.
Takács Csaba, az RMDSZ kampányfőnöke a Népszabadságnak elmondta: saját adataik szerint a magyar választók 18 óráig a Partiumban és Közép-Erdélyben az országos átlagot megközelítő arányban járultak az urnákhoz, Kovászna megyére viszont az alacsony részvétel maradt a jellemző, ami az RMDSZ-nek a töredékszavazatok visszaosztásakor a szórványmegyékben várhatóan komoly hátrányt okoz. A kampányfőnök által mondottakat a hivatalos részvételi arányok megerősítették, amelyek szerint a legalacsonyabb részvételt 18 óráig Temes megyében (26,50 százalékos) mérték.