Az RMDSZ csak hab lesz a tortán?
A romániai belpolitikai élet ismert megfigyelője szerint a mostani a legkevésbé izgalmas parlamenti választásnak ígérkezik. A kilencvenes években a szemben álló táborok között még lényeges különbségek voltak. Ma már azonban nem lehet nacionalista és nem nacionalista, a demokrácia és a diktatúra híve, Nyugat-barát és nem Nyugat-barát csoportokról beszélni. Egyetlen párt sem Európa-ellenes, még a szélsőségesek sem állítják ezt nyíltan.
Az utóbbi négy évben Traian Basescu elnök és pártja, a Demokrata-Liberális Párt
(D-LP) számos bírálatra adott okot. De közben kiderült, hogy az elnöknek - bár irányítja a titkosszolgálatokat és az ügyészséget - nincs akkora hatalma, hogy ténylegesen és látványosan ártani tudjon - állította Bányai. Kifejtette: Basescu az elmúlt években számtalanszor azt sugalmazta, hogy majd ő megmondja, ki a korrupt, ki a nemzet ellensége, kik azok, akiket "el kellene intézni". De nem történt semmi. Kiderült, hogy Basescu sok mindenre képes, sok tekintetben emlékeztet a Kaczynszki testvérekre, s ha akkora hatalma lenne, mint Orbán Viktornak volt annak idején Magyarországon, az tényleg rossz lenne Romániának. Szerencsére ekkora nincs.
Bányai szerint ha nem egy ideálhoz viszonyítunk, hanem a régió más országaihoz, például Magyarországhoz, bárki beláthatja: Romániában gazdasági szempontból a dolgok jól haladnak. - Persze a világválságot Románia is meg fogja fizetni, de a politika szemmel láthatóan kevesebbet tudott rontani a gazdasági helyzeten, mint képzeltük. Hogy ennek mi az oka? Talán jobban működött a kormány, avagy a gazdaság viszonylag függetlenítette magát a politikától?
Bányai Péter úgy látja, értelmetlen arról beszélni, hogy melyik nagy párt győz majd a választásokon, a felmérések ugyanis azt mutatják, hogy a Szociáldemokrata Párt (SZDP) és a D-LP, tehát mindkét szemben álló nagy párt 34-36 százalékra áll, 1-2 százalékos eltéréssel, ami hibaküszöbön belül van. - Öt százaléknál nagyobb különbség ehhez képest nem valószínű, így egyik nagy párt sem alakíthat majd egyedül kormányt.
Ha az SZDP győz, szinte bizonyos, hogy a 16-18 százalékra álló NLP-vel alakít majd kormányt, együtt elérhetik a 60 százalékot a parlamentben - vélekedett az elemző. Kérdés, hogy az RMDSZ milyen eredményt ér el. - Ha ugyanis nem lesz súlya, negligálni fogják. Mircea Geoana SZDP-elnök amúgy is neheztel az RMDSZ-re a szövetség 2004-es pálfordulása miatt. - Ha mégis beviszik a magyarokat a kormányba, az inkább a liberálisok javaslatára történik majd, de csak akkor, ha erre a kormánynak szüksége lesz - hangsúlyozta Bányai.
Bányai magyar szemszögből egyetlen esélyt lát. Ha az RMDSZ megfelelő súlyú képviseletet juttat be a törvényhozásba, és a román pártok kedvező arányokat érnek el, a magyar szervezet megőrizheti befolyását, hiszen a szövetség Bukarestben megbízható partner hírében áll.