Vízummentesség novembertől?

A most szabad utat kapó országokon tesztelhetik a Nyugat-Európában januártól kötelező elektronikus utazási jóváhagyási rendszert. Sólyom László álma nem teljesül: a vízummentességben is marad az ujjnyomatvétel.

Elképzelhető, hogy már a jövő hónapban megszűnik a magyar turisták vízumkötelezettsége az Egyesült Államokban - tudtuk meg Washingtonban. - Nem szükségszerű, hogy a vízum eltörlése egybe essen jövő év január 12-ével, amikor Nyugat-Európában tömegesen és kötelezően vezetik be az elektronikus utazási jóváhagyási rendszert (ESTA) - erősítette meg kérdésünkre Caroline Dirker, a belbiztonsági minisztérium (DHS) sajtóosztályán. De a novemberi dátumra ő csak lehetőségként utalt. Viszont világossá tette: ha egy országot november 13. és január 12. között vonnak be a vízummentességi programba (VWP), úgy polgárai számára már Nyugat-Európa előtt kötelező lesz az ESTA. Ez lényegében egy egyszerű és ingyenes internetes regisztráció. Az utaztató légitársaság felelőssége lesz, hogy olyanokat vegyen fel csak a gépére, akik megkapták a jóváhagyást.

Michael Chertoff miniszter, a VWP tárcagazdája szerdai, washingtoni sajtótájékoztatóján "nagyon közeli jövőről" beszélt. - Nem adhatok pontos dátumot, de úgy vélem, külföldi partnereink elvégezték, amit el kellett végezniük... Néhány dolgot el kell még simítanunk... Úgy tudjuk, a hamarosan Európába látogató Chertoff hazánkat is útba ejti. Ezen harangozza be azt a tájékoztatási kampányt, amely azt szolgálja, hogy a közvélemény jobban megismerhesse az ESTA működését, tudja, hogyan utazhat a jövőben az óceán túloldalára. A Fehér Házban pedig - ugyancsak "igen rövid időn belül" - ünnepséget tartanak a VWP-hez csatlakozó országok üdvözlésére. Ilyen meghívóra térségünkből a magyarok, a csehek, a szlovákok és a baltiak számíthatnak. A bolgárok és a románok mellett feltűnő a lengyelek kimaradása. Washington-barát politikát képviseltek, a rakétavédelmi pajzs európai kiterjesztésében is részt vesznek. De az elutasított vízumok aránya náluk messze meghaladja a mentességhez előírt tízszázalékos plafont. A kapuk részleges megnyitása újabb pofon az Európai Bizottságnak, amely régóta az uniós tagországok egyenlő elbírálását szorgalmazza az USA-nál. Brüsszel az első meghökkenés után azért vált az egyébként ausztrál mintára bevezetésre kerülő ESTA támogatójává, mert ebben tagországai egyenlőségét látja akkor is, ha tizenöt, jobbára nyugat-európai ország polgárainak az internetes regisztráció új kényelmetlenséget jelent - hiszen eddig semmit nem kellett tenniük elutazás előtt.

A vízummentességi programba igyekvő országokból nézve kevéssé feltűnő, de az amerikai kormány késhegyre menő csatákat vív a VWP és az ESTA kapcsán is a kongreszszussal. Dianne Feinstein, az illetékes szenátusi albizottság elnöke egy szeptemberi kongresszusi meghallgatáson egyenesen "hitványnak" nevezte az USA beutaztatási politikáját, a VWP-t pedig konkrétan annak "lágy altestének" - megjegyezve, hogy az országban törvénytelenül tartózkodók 40 százaléka egyszerűen megsérti a rendelkezéseket, és papírjai lejárta után is itt marad. A VWP huszonhetes csoportjából évi 16 millió fő érkezik az Államokba, de kilépésüket lényegében nem tartják nyilván.

Göncz Kinga külügyminiszter Washingtonban a minap azt felelte lapunk kérdésére: a közvélemény még nem tud eleget az ESTA-ról, így kéri ebben a sajtó segítségét is. A rendszer kísérleti, önkéntes jelleggel augusztus 1-jén indult be Nyugat-Európában. Hetente mintegy 16 ezren szerzik be a jóváhagyást - vagy kíváncsiságból, vagy pedig azért, mert így két évre előre meglesz a papírjuk. A DHS szerint eddig 136 ezer kérelmet dolgoztak fel. Az elutasítás aránya nem éri el a fél százalékot.

A vízummentességben is marad az ujjnyomatvétel gyakorlata - erősítette meg kérdésünkre Dirker asszony. Sőt éppen hogy terjed - csak nem a konzulátuson, hanem a reptéren. - A tízujjas, biometrikus lenyomatvétel kilenc fő reptéren kezdődött már meg, és 2008 végéig kiterjed a maradék 275 beléptetési pontra is - áll a DHS egy tavaszi jelentésében, amely hozzáteszi: "a kétujjas adatvételről való felfejlesztés lehetővé teszi, hogy a belépők minden ujját egybevessük a terrorista-kiképzőtáborokban, gyűjtőhelyeken és harcmezőkön világszerte levett ujjnyomatokkal." Sólyom László államfő korábban azt közölte: nem utazik az Egyesült Államokba, amíg ujjnyomatot vesznek tőle.

Miközben közhely, hogy szeptember 11-e után az USA megszigorította az ellenőrzést, hazánk vízummentességét éppenséggel a terrortámadások nyomán teszik lehetővé. Ugyanis a beutaztatási politikában a szövetséges országok esetében szeptember 11-e miatt emelték fel a vízumelutasítások küszöbértékét tíz százalékra. A mostani nyolc százalékkal hazánk az eredeti, háromszázalékos értéktől továbbra is igen távol áll. George W. Bush elnök először a NATO 2006. novemberi csúcsértekezletének margóján utalt nyíltan a kelet-európai szövetségesek vízummentességének lehetőségére.

Ujjnyomatvétel az USA határán
Ujjnyomatvétel az USA határán
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.