Vitatják, hogy ki vitázott jobban
A Mississippi állambeli Oxford egyetemén a republikánus és a demokrata jelölt eredetileg csak külpolitikáról és nemzetbiztonsági kérdésekről ütköztette volna nézeteit. De az Amerikát most leginkább foglalkoztató pénzügyi válság megkerülhetetlen témának bizonyult. (A kongresszus eközben tovább dolgozott a benyújtott 700 milliárd dolláros mentőcsomag elfogadásán. A Capitoliumon már ma szavazhatnak.) McCain, aki előzőleg a vita lefújását is kezdeményezte, péntek reggelre beérte anynyival, hogy annak végeztével visszatér Washingtonba. A republikánus jelölt a Wall Street "mohóságát, túlzását, korrupcióját" kárhoztatta, Obama megismételte, "ez a legnagyobb pénzügyi krízis a nagy gazdasági világválság óta".
Obama vissza-visszatérően utalt rá, hogy McCaint, "aki 90 százalékban szavazatával támogatta George W. Busht", a népszerűtlen elnök utódjának tartja. Egyszer sikerült kiugratnia a nyulat a bokorból: McCain részletekbe menően elhatárolta magát a Fehér Ház lakójától. A 72 éves, ellenfelénél negyedszázaddal idősebb republikánus fő fegyverként pedig azt vetette be, hogy "sok éve veszek részt ezekben a dolgokban"; míg Obama "még mindig nem érti..." - Az (iraki) háborút csúnyán elszúrták - ismerte el Arizona szenátora, de nem tagadta meg az inváziót, kitartott a tavalyi csapaterősítés látható pozitív hatása, és amellett, hogy Amerika győztesként fog kivonulni. A katonai tapasztalattal nem rendelkező Obama, szerint nem szabad habozni, ha az amerikai nép védelme érdekében katonai erő alkalmazásáról van szó, de ezzel "bölcsen" szabad csak élni. Szerinte az USA-ra a fő veszély nem Irak, hanem továbbra is az al-Kaida, az Afganisztánban, Pakisztánban újratermelődő terrorizmus.
Külön polémia bontakozott ki Iránról. McCain szerint nemcsak naiv, de veszélyes is, hogy Obama kész lenne "előfeltételek nélkül" leülni Mahmud Ahmadinezsad iráni elnökkel is a tárgyalóasztalhoz. De nyelve beletört az iráni politikus nevébe, és a szó felénél is megrettent, hogy most akkor "elnöknek" nevezi az Izraelt "bűzlő testnek" nevező Ahmadinezsádot. Obama szerint nem kell "teára meghívni" az iráni elnököt, "aki nem is a legfontosabb ember abban az országban." Elmondta: "kemény, közvetlen diplomáciára van szükség." Teheránt az iraki háború erősítette meg, magyarázta. Az orosz-grúz háború kapcsán Obama felzárkózni látszott McCain kemény, Moszkvát elítélő álláspontjához.
McCain és Obama októberben még kétszer küzd a kamerák előtt. Óriási a várakozás a csütörtöki alelnökjelölti vita előtt is. Ennek oka az egy hónapja az országos politikában üstökösként feltűnő alaszkai kormányzó, Sarah Palin viszonylagos ismeretlensége és ellentmondásos megítélése. A 44 éves, ötgyermekes asszony ellenfele Joe Biden, a veterán demokrata szenátor, a külügyi bizottság elnöke lesz.