Vitatják, hogy ki vitázott jobban

A hét végi értékelések szerint sem John McCain, sem pedig Barack Obama nem vétett alapvető, akár sorsdöntőnek is bizonyulható hibát első, péntek késő esti elnökjelölti vitájukon. Elemzők, illetve nézői fókuszcsoportok döntetlen eredményt hoztak ki.

 

 

 

 

A Mississippi állambeli Oxford egyetemén a republikánus és a demokrata jelölt eredetileg csak külpolitikáról és nemzetbiztonsági kérdésekről ütköztette volna nézeteit. De az Amerikát most leginkább foglalkoztató pénzügyi válság megkerülhetetlen témának bizonyult. (A kongresszus eközben tovább dolgozott a benyújtott 700 milliárd dolláros mentőcsomag elfogadásán. A Capitoliumon már ma szavazhatnak.) McCain, aki előzőleg a vita lefújását is kezdeményezte, péntek reggelre beérte anynyival, hogy annak végeztével visszatér Washingtonba. A republikánus jelölt a Wall Street "mohóságát, túlzását, korrupcióját" kárhoztatta, Obama megismételte, "ez a legnagyobb pénzügyi krízis a nagy gazdasági világválság óta".

Obama vissza-visszatérően utalt rá, hogy McCaint, "aki 90 százalékban szavazatával támogatta George W. Busht", a népszerűtlen elnök utódjának tartja. Egyszer sikerült kiugratnia a nyulat a bokorból: McCain részletekbe menően elhatárolta magát a Fehér Ház lakójától. A 72 éves, ellenfelénél negyedszázaddal idősebb republikánus fő fegyverként pedig azt vetette be, hogy "sok éve veszek részt ezekben a dolgokban"; míg Obama "még mindig nem érti..." - Az (iraki) háborút csúnyán elszúrták - ismerte el Arizona szenátora, de nem tagadta meg az inváziót, kitartott a tavalyi csapaterősítés látható pozitív hatása, és amellett, hogy Amerika győztesként fog kivonulni. A katonai tapasztalattal nem rendelkező Obama, szerint nem szabad habozni, ha az amerikai nép védelme érdekében katonai erő alkalmazásáról van szó, de ezzel "bölcsen" szabad csak élni. Szerinte az USA-ra a fő veszély nem Irak, hanem továbbra is az al-Kaida, az Afganisztánban, Pakisztánban újratermelődő terrorizmus.

Külön polémia bontakozott ki Iránról. McCain szerint nemcsak naiv, de veszélyes is, hogy Obama kész lenne "előfeltételek nélkül" leülni Mahmud Ahmadinezsad iráni elnökkel is a tárgyalóasztalhoz. De nyelve beletört az iráni politikus nevébe, és a szó felénél is megrettent, hogy most akkor "elnöknek" nevezi az Izraelt "bűzlő testnek" nevező Ahmadinezsádot. Obama szerint nem kell "teára meghívni" az iráni elnököt, "aki nem is a legfontosabb ember abban az országban." Elmondta: "kemény, közvetlen diplomáciára van szükség." Teheránt az iraki háború erősítette meg, magyarázta. Az orosz-grúz háború kapcsán Obama felzárkózni látszott McCain kemény, Moszkvát elítélő álláspontjához.

McCain és Obama októberben még kétszer küzd a kamerák előtt. Óriási a várakozás a csütörtöki alelnökjelölti vita előtt is. Ennek oka az egy hónapja az országos politikában üstökösként feltűnő alaszkai kormányzó, Sarah Palin viszonylagos ismeretlensége és ellentmondásos megítélése. A 44 éves, ötgyermekes asszony ellenfele Joe Biden, a veterán demokrata szenátor, a külügyi bizottság elnöke lesz.

Obama és McCain első csörtéje Mississippiben: döntetlen
Obama és McCain első csörtéje Mississippiben: döntetlen
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.