Lampedusai tragédia: túl lassan reagált a parti őrség?
Az olasz parti őrség szerint nem igaz, hogy túl lassan válaszoltak volna, miután kiderült, hogy a közel ötszáz, eritreai és szomáliai menekültet szállító hajó bajba került. Közleményük szerint reggel hét órakor kapták a riasztást, és a hajóikkal már 7 óra 20 perckor a helyszínen voltak.
Vito Fiorini - aki elmondása szerint 47 embert húzott ki a vízből - azt állítja, a parti őrség nem engedte fel a fedélzetre azokat a túlélőket, akiket a halászok már kimentettek a vízből, mondván, tiltja a protokoll. A La Sicilia nevű helyi újság pedig arról tudósított, hogy két olyan hajó, amely rendőröket és mentőcsapatokat szállított a helyszínre, nem segédkezett a menekültek kimentésében, hanem a kikötőben maradt.
Eddig 111 holttestet emeltek ki a vízből, 155 embert menekítettek ki, 200 menekültet pedig még mindig eltűntként tartanak számon. Állítólag a líbiai Miszrátából induló hajó motorja közel Lampedusa partjaihoz leállt, ezért a hajón utazók tűzjelekkel próbálták magukra vonni az elhaladó hajósok figyelmét. A lángok felcsaptak, mindenki a hajó másik oldalára húzódott, ami ekkor kezdett el süllyedni. Az időjárás miatt a búvárok egyelőre nem tudnak hozzáférni a húsz méteres hajóhoz, amelynek roncsai alatt még több holttest lehet, így szombaton a levegőből folytatódott a kutatás.
Évente több tízezer menekült próbál átjutni Afrikából az olasz szigetekre, gyakran előfordulnak balesetek, de az október 3-ai tragédia volt a legvéresebb menekülteket érintő hajószerencsétlenség Európában.
A túlélők ellen valószínűleg vizsgálatot indítanak majd "illegális bevándrolás" miatt. Olaszország ígéretet tett, hogy változtat a bevándorlási törvényen, amely bírálói szerint visszariasztja az embereket - és a halászokat is - attól, hogy a bajba jutott menekülteken segítsenek.
A túlélők elmondása szerint volt egy-két halászhajó, amelyek nem akartak nekik segíteni. A Toto Martello halászati szövetség azonban visszautasította, hogy a halászhajók cserben hagyták volna a menekülteket. A parti őrség munkáját kritizáló halász szerint a "tenger törvénye", hogy segítsenek a bajba jutottakon, szerinte elképzelhetetlen, hogy egy lampedusia halász elfordította volna a fejét. Szombaton a halászok megemlékezést is tartottak a helyszínen, közli a BBC. Tíz halászhajó kürtjellel emlékezett meg az áldozatokról, miközben egy virágkoszorút bocsátottak a vízre.
Egy olasz képviselő, Pia Locatelli meglátogatta a túlélőket, akik továbbra is azt állítják, hogy közel ment hozzájuk egy hajó, de tovább is haladt, és ezen kívül két másik hajó is volt a közelben, még a tűz előtt. Laura Boldrini, az olasz képvislőház elnöke, aki korábban az ENSZ menekültügyi hivatalának szóvivője volt, az AP-nek elmondta, hogy a mentésnek kötelességnek és nem bűncselekménynek kellene lennie. Ráadásul szerinte "hihetetlen, hogy valaki, aki háború vagy a halál elől menekül", az később bűncselekmény vádjával szembesülhet. Beszélt egy 27 éves férfival, akit arra kényszerítettek, hogy nyolc évig az eritreai hadseregben szolgáljon. A család adósságokba verte magát, hogy végre egy békés, biztonságos országba jussanak. Egy másik eritreai túlélő az AP-nek azt mesélte, 1600 dollárt fizetett a kapitánynak, hogy felszálhasson a hajóra.