Lagarde: Ne várjanak a görögök együttérzést!
Az IMF-re sokan globális hitelintézetként tekintenek, amely minden országnak segít, ha bajba kerül. Ezért azonban komoly árat és radikális gazdasági intézkedéseket várnak. Az utóbbi pár hétben Görögország és Franciaország a választásokon kifejezte, elegük van az IMF feltételeiből. Rosszul döntöttek-e a görögök és a franciák, hogy a megszorításellenes pártokat választották?– Ha választasz, sosem dönthetsz rosszul, mert a saját hitedet követed, és gyakorlod a demokratikus jogaidat – mondta Christine Lagarde a Guardiannek adott interjújában. Hozzátette, a választás eredménye annyira nem is számít. Meg lehet figyelni ugyanis, hiába van kormányváltás – ahogy történt az például Spanyolországban –, a gazdaságpolitika alig változik, valószínűleg ez lesz majd Franciaországban is.
A tizenéves korában szinkronúszó IMF-vezér kifejtette azt is, mi a véleménye a megszorító kontra gazdaságélénkítő politikáról. Szerinte a vita inkább elmérgesíti a helyzetet, minthogy megvilágítaná azt. "Ez nem arról szól, hogy az egyiket választjuk vagy a másikat. Senki nem mondhat ellent a növekedésnek, de az ellen sem lehet felhozni normális érveket, hogy valaki visszafizesse az adósságát. A kérdés az, hogy melyik helyzetben melyiket kell inkább alkalmazni."
Lagarde kijelentette, nem fognak elállni a Görögországnak szabott feltételektől. Szerinte pont itt az ideje, hogy a görögök visszafizessék a pénzt, amit kaptak, és ne is számítsanak arra, hogy könnyítenek a mentőcsomag feltételein. Ez a többi között azt jelenti, csökkenteniük kell a fizetéseket, a nyugdíjakat és az állam kiadásait. Az IMF első női vezérigazgatójának az a véleménye, a görög szülőknek viselniük kell a felelősséget gyerekeik jövőjéért, így a legjobb, amit tehetnek, hogy befizetik rendesen az adót, és nem próbálnak meg kibújni kötelezettségeik alól.
Lagarde ennyire kevéssé lenne együttérző a görög emberekkel? – Az én agyamban állandóan azok a gyerekek járnak, akik például egy nigériai kis faluban laknak, alig jutnak oktatáshoz, és felváltva kell ülniük a székeken, mert nincs elég. Szerintem nekik sokkal nagyobb szükségük lenne a segítségre, mint az athéni embereknek – mondta Lagarde, és hozzátette, ha a görögökre gondol, nemcsak a megszorításoktól szenvedők, hanem az adóelkerülők is az eszébe jutnak. Szerinte ezeknek az embereknek egymáson kellene segíteniük, ennek pedig az egyetlen módja, ha rendesen fizetnek adót. Lagarde az adófizetést nem véletlenül jegyezte meg. Az utóbbi időben valóban megnőtt azoknak a görögöknek száma, akik nem hajlandóak fizetni, a mentőcsomag egyik feltétele pedig pont az lenne, hogy a görög kormány az adóbevételekkel próbálja meg betömködni a költségvetési lyukakat.
Lagarde kijelentette azt is, Görögország ne várjon az IMF-től könnyebb elbírálást, mint a fejlődő országok, és nem találja problémásnak, hogy kemény feltételeket szabtak egy "gazdag" államnak. "Ez az alap küldetése. Az én munkám pedig az, hogy megmondjam az igazságot, bármi legyen is az".
Az IMF-vezér nem adott egyértelmű választ arra, hogy mit jósol az eurózónával kapcsolatban, vigyünk-e jövő nyáron eurót, ha Görögországba megyünk nyaralni? Erre a válasza annyi volt, a turistákból igazán jól profitálnak majd a görögök.
Lagarde azután került az IMF élére, hogy a szintén francia Dominique Strauss-Kahn lemondott, miután egy szobalány nemi erőszakkal vádolta. Lagarde az első nő a szervezet élén. Szerinte a pozícióhoz nem elég közgazdásznak lenni, és női mivolta is sokat segít abban, hogy elérje a céljait. – Nem vagyok nagyon jó közgazdász. Ehhez a munkához képesnek kell lenni hallgatni, megérteni a másik álláspontját, a politikai és a kulturális különbségeket – mondta Lagarde, akit sokan támadnak ezért, mert nő. – Erre két megoldás van. Megkeseredhet az ember, és akkor állandóan arra panaszkodik, hogy igazságtalanul bánnak vele. A másik megoldás, hogy előnyt kovácsolunk a helyzetből. De persze ez nem azt jelenti, hogy a magas sarkúban tipegő csábítót kell adni. Inkább arról van szó, hogy a férfiak nehezebben utasítanak vissza, ha pénzt kérek tőlük azért, hogy biztosítsam az intézet működését. Ilyenkor mindig azt mondják: hogy tudnék Önnek nemet mondani?