Külföldiek is köthetnek melegházasságot Buenos Airesben
Minthogy Argentínában immár két éve engedélyezték az egyneműek egybekelését, a főváros mostani döntése értelemszerűen vonatkozik a külföldi meleg párokra is. Buenos Aires immár a harmadik, ugyanis korábban Rosario és Tűzföld helyi kormányzata is hasonló határozatot hozott. Márciusban két, vakációjukat Argentínában töltő paraguayi férfi, a 31 éves Simon Cazal, aki országában a melegek szervezetének elnöke és 18 éves élettársa, Sergio López kötött homoszexuális külföldi párként először polgári házasságot Rosarióban.
A La Nación napilap megszólaltatta Javier Bujánt, Buenos Aires igazságügyi államtitkár-helyettesét, a törvény kezdeményezőjét, aki szerint a majd két éve hozott „az egyenlő házasság” törvényének a kiterjesztéséről van szó csupán. Miután a szexuális irányultság nem lehet diszkrimináló tényező a házassághoz, miért kellene akadálynak lennie az állampolgárságnak? – tette fel a költői kérdést az államtitkár.
Argentína lett a világon a vezető ország, amely a legnagyobb szabadsággal kezeli a nemekkel kapcsolatos jogi szabályozást. Az argentin törvényhozás, így a szenátus 55:0 szavazati aránnyal egy hete fogadta el a nemek azonossági törvényét, amely szabaddá teszi a polgároknak nemük megváltoztatását a nyilvántartásban, és visszamenőleg akár még a születési bizonyítványban is. Az egyes ember joga nemének megválasztására sehol másutt nem érvényesül ilyen korlátlan módon. A világ jónéhány országában jog nemet változtatni, ám ez hosszadalmas eljárás: rendszerint mentális, pszichiátriai vizsgálat előzi meg az orvosi műtétet. Az új argentin törvény viszony módot ad arra, hogy az illető megváltoztassa nemét a hivatalos dokumentumokban, mielőtt a testén végrehajtaná az átalakítást.
„A világon egyedülálló az a tény, hogy nincs orvosi, gyógyászati előfeltétel, tehát sem műtétre, sem hormonkezelésre, sem diagnózisra nincs szükség a nem átírásához a dokumentumban Argentínában” – mondta Justus Eisfeld, a New York-i Globális Akció a Transz Egyenlőségért mozgalom társigazgatója az AP-nek. Az amerikai hírügynökség hivatkozott az argentin Marcela Romero esetére, aki fiúnak született, majd 25 éve vállalkozott a nemét átalakító műtétre, ám utána majd húsz évbe tellett, amíg végre egy bíróság elrendelte, hogy a civil nyilvántartásban immár nőként szerepeljen.
– Az Argentínában elfogadott törvény azért rendkívüli, mert engedi, hogy akként éljél, ahogy akarod. Amit mondasz, az vagy – kommentálta Katrina Karkazis, a Stanford University bioetikai munkatársa, aki a „Fixing Sex” című tanulmányában foglalkozott a nemi azonosság jogi és orvosi problémáinak a kérdéskörével az Egyesült Államokban.