Kubai ellenzékié lett a Szaharov-díj

Két héttel azután, hogy a Nobel-békedíj bizottság egy bebörtönzött kínai máskéntgondolkodót jutalmazott, csütörtökön az Európai Parlament (EP) a maga szabadságkitüntetését, a Szaharov-díjat Guillermo Farinas kubai ellenzékinek ítélte.

A 48 éves Farinas, aki korábban is két tucat alkalommal folytatott politikai éhségsztrájkot, idén -  ezúttal szabadlábon - 135 napon át nem vett magához ételt vagy vizet, követelve a politikai foglyok szabadon engedését. Csak a kórházi infúzióknak, mesterséges táplálásnak köszönhetően maradt életben. Az eredetileg pszichológus, majd ellenzéki újságíró az éhségsztrájk stafétabotját  a hatóság szerint köztörvényes cselekedetekért bebörtönzött Orlando Zapatától vette át, aki februárban hunyt el, nemzetközi visszhangot kiváltva tettével. 

Farinas  júliusban akkor hagyott fel az éhségsztrájkkal, hogy Raúl Castro államfő a kubai egyházzal -  és Spanyolország külügyminiszterével egyeztetve - megállapodott a 2003-ban a 75-ökként elhíresült ellenzéki csoport még börtönben lévő 52 tagjának szabadon bocsátásáról. Azóta közülük 39-en már Spanyolországba érkeztek.

A Szaharov-díjról a döntést az EP-frakcióvezetők tanácskozásán hozták meg, s Farinas jelölését elsősorban a néppártiak kezdeményezték - jelentettte az Efe spanyol hírügynökség.  Jerzy Buzek EP-elnök indoklásában hangsúlyozta: „Késznek mutatkozott saját egészsége és élete kockáztatására is, hogy nyomásgyakorlással változásokat érjen el Kubában”. Farinas Santa Clara-i otthonából pedig azt kérte a civilizált világtól, hogy küldjön üzenetet a havannai vezetőknek: „itt az ideje, hogy Kuba is megismerje a lelkiismeret és a vélemény szabadságát, s megélje a diktatúra végét.”

Az EP először 1988-ban ítélte oda  az 50 ezer euróval járó Szaharov-díjat, s azóta a kubai ellenzék már harmadszor kapta a kitüntetést: Farinast megelőzően 2002-ben a kereszténydemokrata mozgalom vezetőjének, Osvaldo Payának, majd 2005-ben a 75-ök hozzátartozóiból szerveződött Asszonyok Fehérben csoportnak ítélték a díjat.

Miként a hivatalos Peking felháborodottan reagált a Nobel-díj odaítélésére, hasonló reakció várható Havannától. Az EP döntése ugyanakkor jelzés értékű, hogy a néppárti és más konzervatív csoportok ellenzik a szocialista spanyol kormány erőfeszítéseit az EU és Kuba kapcsolatainak javítására. Sajátos időzítés, hogy az eheti madridi kormány átalakításakor lecserélték Moratinos külügyminisztert, aki a párbeszéd fő szorgalmazója volt Havannával.

Guillermo Farinas Santa Clara-i otthonában, miután értesült arról, hogy ő kapta az Európai Parlament Szaharov-díját.
Cuban dissident Guillermo Farinas speaks on the phone at his home in Santa Clara after hearing news of his winning the Sakharov Award October 21, 2010. The European Parliament will award its top human rights prize on Thursday to Cuban dissident Guillermo Farinas, whose hunger strike this year helped pressure Havana into releasing political prisoners, parliamentary sources said. Cuba views dissidents as U.S. mercenaries working to topple the Cuban government. REUTERS/Desmond Boylan (CUBA - Tags: POLITICS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.