Közúton megyünk Szlovákia felé, de a gazdaság már lemaradt
Az eseményen részt vett szlovák kollégája, Robert Fico is, akit alighanem meglepett Orbán szokatlanul udvarias stílusa, amellyel Pozsony válságkezelését méltatta. Nehéz volt nem kihallani az irigykedést a magyar miniszterelnök szavaiból: „Szlovákia ugyanúgy küzd a gazdasági válsággal, mint Magyarország, és mégis, ha meg kellene neveznem egy országot és egy miniszterelnököt, amelyik, illetve aki a legsikeresebben küzd az európai gazdasági válsággal, akkor valószínűleg Szlovákiát és Robert Ficót kellene az első helyre tennem”.
Orbán azt is elismerte, hogy Pozsony tíz évvel ezelőtt még Magyarország mögött kullogott gazdasági teljesítményét illetően, most viszont előtte jár. Alighanem erre a „szlovák gyorsra” szeretne felkapaszkodni a kormányfő, aki hangsúlyozta: noha vannak vitás kérdések a két ország között, de a közös gazdasági sikerek jó alapot teremthetnek a nézetkülönbségek tisztázásához. Fico ugyanezt úgy fogalmazta meg egy esti tévéinterjúban, hogy „nem lehet megváltoztatni a Benes-dekrétumokat, Magyarországnak és Szlovákiának elsősorban a gazdasági problémákkal kell foglalkoznia”.
Orbán a jelek szerint, ha késve is, de felismerte, hogy nincs szükség konfliktusokra és veszekedésre. Ez meg is szülte az első konkrét eredményeket, Pilisszentkereszten nyilatkozatot írtak alá a Komárom és Révkomárom közötti új Duna-híd megépítéséről, valamint a két ország közlekedési kapcsolatainak fejlesztéséről. Ez utóbbival kapcsolatban elhangzott, hogy ma 28 közúti kapcsolat létezik Szlovákia és Magyarország között, a közös határon 24 kilométerenként lehet közúton átkelni. A most aláírt dokumentumok szerint a jövőben 90-re emelik a közúti kapcsolatok számát, és 24 kilométer helyett 7 és fél kilométerenként lesz közúti összeköttetés a határ két oldalán fekvő települések között. Noha Pilisszentkereszten ez nem hangzott el, lapunk úgy értesült, hogy a komáromi Duna-hídon kívül két Ipoly-híd építését is tervbe vették, és felgyorsítják az energetikai együttműködést is, azaz a gázvezeték kiépítésén kívül kilátásba helyezték a két ország elektromos vezetékrendszerének összekapcsolását.