Koszovó választott

Az előzetes eredmények szerint ugyan győzött a rendkívüli parlamenti választásokon, de nehéz koalíciós tárgyalások elé néz Koszovóban a Hashim Thaci vezette Koszovói Demokrata Párt (PDK).

A kormányfő így ugyan megőrizte székét, ám kérdés, kivel fogja biztosítani a 120 fős parlamentben a kormánytöbbséget, miután a második helyen befutott Koszovói Demokratikus Liga (LDK) várhatóan ellenzékben marad. Az alig három éve kikiáltott köztársaság első parlamenti választására azért került idő előtt sor, mert az LDK-át novemberig vezető Fatmir Sejdiu lemondott államfői posztjáról, majd pártját kivonta a PDK-val 2007 óta fenntartott koalícióból. A parlamentbe minden bizonnyal bejutott a Vetevendosje (Önrendelkezés) pártja is, amely nyíltan kiáll az Albániával való egyesülés mellett - amit az ország jelenlegi alkotmánya tilt.

Az 50 ezer szerb által lakott, gyakorlatilag Belgrád irányítása alatt élő Észak-Koszovó lényegében nem vett részt a választáson, ám az 1,8 milliós ország más részein élő 70 ezer fős szerb kisebbség 20 százaléka leadta voksát. (A 29 versengő pártból nyolc szerb, számukra 10 mandátum mindenképp biztosított.)

A pristinai iskola folyósóján hosszan kígyózik a szavazók sora. - Inkább visszajövök később, dolgoznom kell - fordul sarkon Krenare. A huszonéves hölgy egyelőre még úgyis csak abban biztos, hogy az egyik új pártra fog szavazni. - A Vetevendosje (Önrendelkezés) tetterős párt, fellépnek a vezető pártokban lévő korrupció ellen, ez tetszik, viszont az nem, hogy Albániával akarnak egyesülni - mondja a nemzetközi szervezetnél dolgozó Krenare.

Van, azonban, akit épp Nagy-Albánia ígérete terel a Vetevendosje felé. - Egy nép vagyunk, egyesülünk, és csatoljuk majd a macedón részeket is - jelenti ki magabiztosan Naim. A 28 éves logisztikai menedzser tankönyvízűen hozzáteszi: mindent el lehet érni, csak dolgoznunk kell rajta.

Épp a munka az, ami hiánycikk az 1,8 milliós köztársaságban. A munkanélküliség 45 százalék körüli, sokak megélhetését a külföldön dolgozó rokonok hazautalásai adják - ez az 5 milliárd dolláros GDP ötödét is kiteheti.

Az állami beruházások nemzetközi forrásokból folynak, amelyek körül sokan a jelenlegi elit korrupciós ügyleteit sejtik, egyformán vádolva ezzel a Hashim Thaci kormányfő vezette Koszovói Demokrata Pártot (PDK) és a korábbi kormánykoalíciót felmondó, november óta a pristinai polgármester, Isa Mustafa által vezetett Koszovói Demokratikus Ligát (LDK). Engem nem érdekel Nagy-Albánia, Koszovó bőven elég, de új arcokat akarok - magyarázta a vendéglátásban dolgozó Besim, miért döntött a Vetvendosje mellett.

Sok szavazó szerint a vezető pártok alaptalanul tartják magukat a független Koszovó megteremtőinek. - Egyrészt, ez nemzetközi támogatás nélkül nem jött volna létre, másrészt, az embereknek ez már kevés. Munkát is szeretnének - vélte a liberális-demokrata FER szavazója. A gazdasági minisztériumban dolgozó 35 éves Buremi szerint azonban a Vetevendosje előretörése veszélyes, ahogyan a szerbek lakta Észak-Koszovó elkülönülése is. - Ott a Koszovón belüli autonómia a megoldás. Ha elkezdünk etnikai határokat huzogatni, akkor mi meg követelni kezdjük az albánok lakta Presevo-völgyet szerbiától, Tetovót Macedóniától. Pandora szelencéjét nem szabad kinyitni - figyelmeztet.

Így véli az ötvenes Jusuf is. Az energetikai szektorban dolgozó férfi azonban még bízik a régi pártokban, főként a még Ibrahim Rugova néhai államfő alapította LDK-ban. - Az új pártoknak még nőniük kell. Nagy-Albánia most nem reális és nem is szükséges. Elég, ha egyszer mindketten bent leszünk az EU-ban - állítja.

A választásokat 4800 belföldi megfigyelő kíséri figyelemmel. - A fővárosban nem hiszem, hogy csalni lehet, de kisebb vidéki szavazóhelyeken talán igen - állítja Argjent. A 23 éves független megfigyelő szerint azonban a döntő a nemzetközi szervezetek értékelése lesz.

Vele ellentétben azonban az LDK-től küldött megfigyelő a főváros egy másik választási pontján egyáltalán nem számít az eredmények befolyásolására. A közgazdaságtant tanuló egyetemista szerint a PDK és LDK szerencsére pontosan figyeli egymást. - Én bízom az LDK győzelmében, de ha nem lesz meg, akkor erős ellenzékiséget várok. Az biztos, hogyha újra létrejönne a PDK-LDK koalíció, az a választók átverése lenne.

Szavazás segítséggel
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.