Korrupciós vizsgálat vár a kínai állami nagyvállalatokra

Lemondott Li Ko-csiang (Li Keqiang) kínai miniszterelnök testvére az állami dohánymonopólium igazgató-helyettesi posztjáról. Li Ko-ming távozását a hongkongi South China Morning Post az összeférhetetlenségnek, illetve egy potenciális konfliktusforrás megszüntetésének tulajdonítja. A párt fegyelmi bizottsága az állami vállalatok újabb körének átvizsgálását jelentette be a korrupció elleni harc jegyében.
Vu Ji-Kun (Wu Yiqun), az Egészségügyi Kutató Központ egyik vezetője „bölcsnek" nevezte a Reutersnek nyilatkozva Li elmozdítását, mert ez a lépés erősítheti a dohányzás elleni fellépést.

Nem szerencsés, ha a kormányfőnek a rokona, konkrétan a testvére áll olyan intézmény élén, amely az állam költségvetési bevételeinek több mint hét százalékát (2013-ban majd' 130 milliárd dollárt) biztosítja a dohánypiac 98 százalékának ellenőrzésével.

Kína 1,3 milliárd lakosának egynegyede cigarettázik, a jelentkező egészségügyi problémák miatt az eddiginél hatékonyabb intézkedésekre lenne szükség. A kínai vezetők családjának élete rendre tabutéma, ám a dohányzásellenes aktivisták az utóbbi időben kifogásolták, hogy miközben a kormánytól várnának fellépést, a miniszterelnök testvére a dohánymonopólium igazgatóhelyettese. Li Ko-ming 2003 óta volt ebben az állásban.

Vang Csi-san (Wang Qishan), a párt fegyelmi bizottságának vezetője szerdán bejelentette, hogy a kínai holdújévet, a Tavasz Ünnepet követően 26 állami óriásvállalatnál, köztük a China National Petroleum Corporationnél, a China National Offshore Oil Corporationnél és a China Mobile Communications Corporationnél kezdenek átfogó vizsgálatot. Mint közölte, a megelőző két év hasonló ellenőrzései tavaly 70 vállalati vezető leváltásához vezettek. A Shenhua Group energetikai csoport vezetőit például kenőpénzek elfogadásában találták bűnösnek, a China Unicomnál pedig alvállalkozók a megrendelésért cserébe pénzt vagy szexuális szolgáltatásokat nyújtottak.

Vang szerint a korábbi vizsgálatok azt bizonyították, hogy az állami vállalatoknál nem működik a korrupcióellenes ellenőrzés, nemcsak a kenőpénzek általánosak alvállalkozóktól, hanem fontos állások betöltésénél és az előléptetéseknél is elterjedt a korrupció, ráadásul sokszor rokonokat, barátokat foglalkoztatnak, így klikkek alakulnak ki. Mint mondta, ezek a jelenségek ellentétesek a pártszerű magatartással, Hszi Csing-ping (Xi Jinping) államfő-pártfőtitkár nyolcpontos korrupció elleni irányelveivel.

A Xinhua hírügynökség pénteken egyébként három újabb vizsgálat eredményéről számolt be. Kizárták a pártból a szénben gazdag Sanhszi tartomány korábbi kormányzóhelyettesét, Du San-hszuét, akit kenőpénzek elfogadásában és hatalommal való visszaélésben találtak bűnösnek. Ugyancsak kizárták a pártból az északkeleti Hejlungcsiang tartományi Népi Gyűlése állandó bizottságának volt helyettes vezetőjét, egyben elrendelték az illegálisan szerzett vagyonának elkobzását. Ügyében bíróság hoz majd ítéletet.

A párt fegyelmi bizottsága ugyancsak kizárta a Kínai Kommunista Pártból Tiencsin város korábbi rendőrfőnökét, aki a pénzügyi visszaélései miatt indított vizsgálatig, júliusig a városi bizottság alelnöke is volt. A kenőpénzek elfogadása mellett luxusbanketteken is részt vett, ami tilos egy rendőrtisztnek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.