Kormányzókat veszítettek a demokraták

Úgy tűnik, kifulladóban van a obamai lendület: a kedden rendezett kormányzóválasztásokon a demokrata jelölt sem Virginiában, sem New Jersey-ben nem tudta megőrizni székét.

 

Bár a két keddi amerikai kormányzóválasztáson az exit-pollokon megkérdezettek 57-60 százaléka azt mondta: nem az elnök megítélésének függvényében voksolt, elemzők a Barack Obama hivatalba lépése óta első helyi megmérettetések országos jelentőségét latolgatják. Virginiában a demokraták elveszítették a kormányzói posztot, sőt, a republikánus Robert McDonnell nagy fölénnyel ért célba. A korrupciós botránytól hangos New Jersey-ben is elveszítette kormányzói székét Obama támogatottja, Jon Corzine, a Goldman Sachs bankház egykori feje.

 

New York városában az előzetes eredmények szerint a vártnál kisebb fölénnyel győzött Michael Bloomberg régi-új polgármester, aki immár harmadik mandátumára készülhet. A republikánus támogatással, de függetlenként harcba szálló médiamágnás 100 millió dollárt költött újraválasztási kampányára. Houstonban az első olyan, nyíltan leszbikus politikus megválasztására készültek, aki amerikai nagyvárost irányíthat; a verseny magyar idő szerint szerda hajnalban még igen szoros volt. Maine államban az azonos neműek házasságáról szavaztak, egyelőre ismeretlen eredménnyel.

Robert Gibbs fehér házi szóvivő bagatellizálta a mostani helyi küzdelmek jelentőségét a 2010-es részleges kongresszusi választások szempontjából, úgy fogalmazva: ez olyan, mintha valaki a jövő évi baseballbajnokság győztesét akarná kikövetkeztetni az ideiből. A kongresszus demokrata többsége ezzel együtt az elkövetkező egy évben várhatóan igen óvatosan nyúl olyan kérdésekhez, amelyek felbőszíthetik a választókat, miközben a munkanélküliség épp 2010-ben tetőzhet, a súlyos személyi és arculati problémákkal küszködő republikánusoknak pedig már van mire építeniük.

Most New York államban, egy időközi képviselőházi választáson a republikánusok még annyira megosztottak voltak, hogy hivatalos jelöltjük vissza is lépett. Épp egy év múlva a teljes képviselőházról, illetve a szenátusi mandátumok egyharmadáról szavaznak Amerikában. A statisztika nem ad támpontot: az elmúlt évtizedekben arra is volt több példa, hogy a páratlan évi választások iránymutatóak voltak a következő páros évre - de előfordult, hogy ennek épp az ellenkezője történt.

Bloomberg és pártolói örülnek a harmadik ciklusnak New Yorkban, 2009. november 3-án
New York City Mayor Michael Bloomberg greets supporters after his election win in New York, November 3, 2009. REUTERS/Shaun Best (UNITED STATES POLITICS ELECTIONS IMAGES OF THE DAY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.