Kormánypárti hátszél az ausztrál melegeknek

Julia Gillard miniszterelnök személy szerint nem, a kormányzó Munkáspárt viszont támogatja, hogy házasodhassanak az egyneműek.

Kongresszusán biztosította támogatásáról a melegek házasodási jogát a kormányon lévő ausztrál Munkáspárt. Bár a döntés váltást jelez az eddigi kormányzati politikához képest, nem jelenti azt, hogy az ausztrál melegek ezután szabadon házasodhatnak. Ehhez ugyanis parlamenti jóváhagyás kell, ám amellett, hogy a Munkáspártnak csak hajszálvékony többsége van a törvényhozásban a melegházasságot kategorikusan elutasító liberálisokkal szemben, több prominens képviselője sem szavazná meg a róla szóló törvényjavaslatot. Így az a Julia Gillard miniszterelnök sem, aki a kongresszuson a melegek házasodási joga ellen foglalt állást, homlokegyenest ellentétben pénzügyminiszterével, a nyíltan leszbikus Penny Wonggal.

Ausztrália jelenleg tiltja az melegek házasodását, néhány szövetségi állam azonban engedélyezi, hogy amelyik egynemű pár akar, polgári unióban lépjen frigyre. A parlament előtt valószínűleg jövőre landol egy törvényjavaslat a melegházasság engedélyezéséről, és Gillard a mostani szavazás előtt annyi gesztust azért tett, hogy jelezte, ez ügyben nem követel pártfegyelmet, így ki-ki úgy szavazhat majd, ahogy lelkiismerete diktálja.

A melegjogi azervezetek ugyan csalódásukat hangoztatták a „mindössze” lelkiismereti szavazás miatt, hogy aztán mégis történelmiként ünnepeljék a házasodási jogaik mellett kiálló döntést. A szavazás előtti vita az AP amerikai hírügynökség jelentése szerint meglehetősen parázsra sikerült. Azokon a felszólalókon túl, kitartottak amellett, hogy házasság az történelem hajnala óta egy férfi és egy nő kapcsolatát jelenti - ezt hangoztatta az egyik legnagyobb ausztrál szakszervezet vezetője, Joe de Bruyn is -, színpadra léptek a támogatók is: John Faulkner szenátor, aki szenvedélyes beszédével közönsége jelentős részét késztette vastapsra és ovációra, úgy vélte, a kormánynak az a dolga, hogy védje az emberi jogokat, amelyeket nem lehet valakinek megadni, valaki mástól pedig csak úgy megtagadni aszerint, hogy a közvélemény vagy az uralkodó politikai elit szeszélye éppen merre hajlik. Felmérések szerint az ausztrálok többsége támogatja, hogy a melegek házasodhassanak.

Melegek egy sydney-i karneválon
Revellers perform during the 32th annual gay and lesbian Mardi Gras parade in central Sydney February 27, 2010. More than 10,000 revellers participated in the parade that was attended by more than 500,000 people according to local authorities. REUTERS/Daniel Munoz (AUSTRALIA - Tags: SOCIETY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.