Könnygázban fürdött az Akropolisz
A nemrég restaurált fellegvárnál a kulturális minisztérium szerződéses alkalmazottjai barikádozták el magukat. Azt akarják elérni, hogy az állam hosszabbítsa meg 320 társuk szerződését, ami a hónap végén lejár. Ilyen ígéretet azonban nem kaptak, pedig Nikosz Hasomerisz, szakszervezetük képviselője szerint a minisztérium állományában négyezer üres státus van. Az alkalmazottak jogosan tartanak attól, hogy a kormány költségcsökkentő intézkedéseinek elsőként a kevésbé védett ideiglenes munkavállalók esnek áldozatul. A megszorító intézkedések elsősorban az állami szektorban érvényesülnek. Júliusban 600 ezer munkanélküli volt Görögországban. A 12 százalékos munkanélküliség erősebben sújtja a pályakezdőket és fiatalokat.
Csütörtökön sztrájkolt az állami vasút is. A kormány ugyanis itt is jelentős, akár ötven százalékos létszámcsökkentést terveza jelenlegi hétszázezres létszámból, és a privatizálni is akarja a vasútat. Más állami vállalatokat is szanálni, privatizálni akarnak. Ezek a cégek évi egymilliárd eurójába kerülnek az államnak. Az elégedetlenséget növeli, hogy sok alkalmazott hónapok óta nem kapja meg a fizetését, s ahol fizetnek ott is késlekednek a kifizetésekkel. Ez érinti a magánszférát és a médiát is. Az Akropolisznál osztogatott angol nyelvű röplapok szerint a dolgozók két éve nem kapták meg rendesen bérüket.
Nikosz Karrasz szaloniki görög politikai újságírólapunknak azt mondta, Jeorjiosz Papandreu kormányfő egyelőre biztosan betartja korábbi ígéretét, miszerint nem lesz több megszorító intézkedés. Az egyelőre november 14-ig tart, amikor megtartják a helyhatósági választások második fordulóját. Karrasz szerint nehéz felmérni mi következik ezután. Görögország 110 milliárd euró segítséget kapott a Nemzetközi Valutaalaptól és az EU-tól, de a szakértők szerint az elkövetkező három évben a hiány 149 milliárd lesz. Ezt pedig feltehetően újabb kiadáscsökkentéssel fogják elérni. Karrasz úgy tudja, hogy a görög kormány a hitelmegállapodás meghosszabbítására készül az IMF-fel, s így az akár öt évig is eltarthat. A szocialista kormányfő politikájával piros pontokat gyűjt Németországban és más hitelező országokban, aminek azonban nincs jó visszhangja idehaza - mondta a Népszabadságnak Karrasz.
A nemzetközi sajtó persze többet foglalkozik a turisták csalódottságával, mint a múzeumi és egyéb alkalmazottak létbizonytalanságával. Az athéni tiltakozó akció folytatódik, a résztvevők azt tervezik, hogy a magaslatra vezető utakon tüntetnek. Az akció résztvevői nem akadályozták meg azt, hogy a turisták felkeressék a világ egyik legfontosabb kulturális emlékhelyét. Az Akropoliszt a rendőrök erőszakos beavatkozása tette látogathatatlanná tegnap. A hatóságok érzékenyen reagálnak a turisztikai látványosságoknál rendezett akciókra. Az ország számára az idegenforgalom nagyon fontos, s joggal tartanak attól, hogy az erőszakos jelenetek képe elijeszti a külföldieket. Egy argentin látogató azt nyilatkozta az Independentnek, hogy amit tapasztalt, az szégyen és nem fogja tanácsolni barátainak Görögország felkeresését. A tiltakozók eközben jól tudják: ügyüket a nemzetközi visszhang erősíti meg.