Kívülről zsarolhatják a holland kormányt

Kisebbségi kormány alakulhat Hollandiában, az iszlámellenességéről hírhedt Geert Wilders pártjának külső támogatásával. Bár a Szabadságpárt harmadik helyen végzett a júniusi választásokon, az elhúzódó koalíciós tárgyalások főszereplőjévé Wilders vált.

Még meg sem alakult, máris zajos ellenállásba ütközött a kisebbségi kormány Hollandiában. Nyolc hét tárgyalás után úgy fest, a június 9-i választáson győztes liberálisok (VVD) és a húsz év óta legnagyobb vereségüket elszenvedő kereszténydemokraták (CDA) alkothatnak kisebbségi kormányt, a második világháború óta először a holland történelemben. Persze nem az 52 képviselő támogatását élvező koalíció, hanem a kabinetet elvileg kívülről támogató, iszlámellenes kirohanásairól ismert Geert Wilders személye vágta ki a biztosítékot. Wilders Szabadságpártja (PVV) a voksoláson megháromszorozta mandátumainak számát, a támogatásával egy szavazatos többséget élvezne a 150 fős képviselőházban a jobboldali koalíció.

Egyre hangosabb az ellenállás a kereszténydemokraták berkeiben. A CDA már a választások után közölte: nem hajlandó tárgyalni Wilders-szel, de Maxime Verhagen, a CDA vezetője úgy érzi, hogy a PVV külső támogatását el tudja fogadtatni párttársaival. Ehhez képest csaknem száz CDA-politikus írta alá azt a tiltakozó levelet, amelyben a holland alkotmányt féltve és a kereszténydemokrata párt hagyományaira hivatkozva tiltakoznak a Wilders-szel való szövetség megkötése ellen. A párt augusztus végén tart rendkívüli kongresszust az ügyben.

A kisebbségi koalíció Wildersnek a lehető legjobb megoldás. Nem kell kormányzati felelősséget vállalnia, viszont zsarolhatja a kormányzó pártokat, és kedvére építgetheti tovább pártját. A 46 éves populista politikus 2004-ben lépett ki a liberálisok közül, hogy az általa a holland társadalom gondjaiért egyedül felelős, veszélyes politikai ideológiának tartott iszlám ellen agitáljon.

Míg a szavazók körében egyre népszerűbbé vált, a holland politikai elit nem tudott és nem tud vele mit kezdeni. Úgy tűnik, a gazdasági válság is Wilders malmára hajtotta a vizet. A VVD ragaszkodik 18 milliárd euró megtakarításához, hogy az államháztatás hiányát, amely a GDP 6,3 százaléka, 3 százalékra tudják visszatornázni 2013-ig. Ebben azonban csak a CDA és bizonyos megkötésekkel a Szabadságpárt volt partner.

Bár Wilders feltehetően nem tudja megvalósítani legradikálisabb javaslatait – például megadóztatni a fejkendőt, regisztrálni a holland állampolgárok etnikumát, megszüntetni a bevándorlást muszlim országokból –, sikerülhet elérnie szigorúbb bevándorlási politikát, a bűnözés elleni keményebb fellépést és a Törökország EU-tagsága elleni politikát. (Hollandia lakosságának 6 százaléka muszlim.)

Úgy látszik, a szavazóknak mindez tetszik. A legutóbbi felmérések szerint, ha most lennének a választások, a Szabadságpárt 31 képviselői helyet nyerne; júniusban 24 mandátumot szerzett. Ehhez képset a júniusi választáson 30 mandátummal második helyen végző Munkapárt (PvdA) vesztett a legtöbbet népszerűségéből: most csak 26 helyhez jutna. A Munkapárt eléggé elszámította magát. Miután a jobboldali kormánykoalícióra tett első kísérlet és a VVD-CDA-PvdA lehetőség is kudarcba fulladt, a liberálisok 43 éves vezetője, Mark Rutte a Munkapárttal és két kisebb formációval, a zöldekkel és a D66 nevű csoporttal kezdett tárgyalásokba. Job Cohen, a Munkapárt vezetője nem értett egyet a megszorítások mértékével, és bízva a jobboldali koalíció lehetetlenségében, arra számított, hogy sikerül megtörnie Ruttét.

Nem így lett. Most a Szocialista Párttal karöltve próbálják meggyőzni a kereszténydemokratákat, hogy ne tegyék királycsinálóvá Geert Wilderst.

Wilders és hívei. Főszerepben
Dutch right-wing politician Geert Wilders of the Freedom Party arrives to speech after the announcement of the results for the general elections, in The Hague June 9, 2010. The Dutch were voting in a parliamentary election on Wednesday which looks set to award the austerity-minded Liberal Party the most seats but force it into coalition talks that will delay steps to tackle the deficit. REUTERS/Robin van Lonkhuijsen/United Photos (NETHERLANDS - Tags: POLITICS ELECTIONS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.