Kivégzőosztag vár egy halálraítéltre Amerikában
Harmincöt olyan állam van az USA-ban, amelyikben a halálos ítélet része a büntetési repertoárnak, de közülük csak Utah kínálja fel a választási lehetőséget a méreginjekció és a főbelövés között. - Ha lehet, a kivégzőosztagot szeretném kérni - válaszolta habozás nélkül Ronnie Lee Gardner, amikor ügye bírája erről kérdezte. A most 49 éves férfit azért ítélték halálra, mert 1985-ben egy törvényszéki fogdában kitört tűzpárbajban - menekülési kísérlet közben - lelőtt egy ügyvédet.
Gardner mindössze a harmadik elítélt Utah történetében, aki kivégzőosztag előtt fejezheti be életét, amióta az amerikai Legfelsőbb Bíróság 1976-ban újra engedélyezte halálbüntetést. Az első a hírhedt Gary Gilmore volt, aki - bár Norman Mailer Pulitzer-díjas regényében, A hóhér dalában szert tett némi halhatatlanságra - kettős gyilkosság miatt 1977-ben még akasztófa és főbelövés között választott, nyíltan elutasítva a fellebbezést. (- Csináljuk - mondta Gilmore lakonikusan az utolsó szavait firtató hatósági kérdésre, állítólag három whisky után.) Hasonló médiahisztéria - 150, helyszíni közvetítést adó tévécsatorna - övezte 1996-ban John Albert Taylor kivégzését is egy 11 éves kislány megerőszakolásáért és meggyilkolásáért.
A világhírnév Gardner számára is előre borítékolható, de csak akkor, ha fellebbezését az életfogytiglanért elutasítják. Amíg erről döntés nem születik, a média bízvást készül június 18-ra, ekkorra tűzték ki ugyanis Gardner kivégzésének időpontját. Addig még azok a jogvédők is hallathatják hangjukat, akik szerint a főbelövés Utah vadnyugati múltjának kétes relikviája, és mint ilyen, eltörlésre ítéltetett. A szövetségi államban évtizedek óta áll a választási lehetőség a halálsoron tengődők előtt. Bár 2004 óta kötelező a méreginjekció, ez az azelőtt hozott ítéletekre nem vonatkozik.
Utahban egyébként nem kivégzóosztag elé állítják, hanem ültetik az embert: az ötfős különítmény egy hét méterre lévő, székhez kötözött célpontra irányítja a fegyvert. Helyi kivégzési hagyományok szerint az egyik karabélyban vaktöltény van, de még maga a kivégző sem tudja, hogy lövése halálos lesz-e, vagy éppenséggel az utolsó esélyt adja a halálraítéltnek. (1977-ben Gilmore-nál semmit nem bíztak a véletlenre. Fivére és életrajzírója szerint öt golyó ütötte lyuk volt a holttestén.)