A székely zászló több éve viták tárgya, a kormány helyi képviselői, a prefektusok számtalan esetben perrel vagy pénzbüntetéssel kényszerítették a polgármesteri hivatalokat, hogy eltávolítsák a jelképet nemcsak az önkormányzati épületekről, hanem bármilyen közterületről.
A mostani eset kapcsán a Hotnews hírportál felidézte: székelyföldi látogatása után Hans Klemm azt nyilatkozta, hogy „összezavarták" a prefektus és a helyi (magyar) vezetők egymásnak szögesen ellentmondó nyilatkozatai, ezért tovább kell tanulmányoznia a térségbeli helyzetet.
A román hírportálok azt is megemlítik az eset kapcsán, hogy nem sokkal korábban „hasonlóan vitatott gesztust" tett az Egyesült Államok chisinaui (kisinyovi) nagykövete is. James Pettit a Moldovai Köztársaság függetlenségének 25-dik évfordulója alkalmából adott interjújában kijelentette, hogy „Moldova Romániához való csatlakozása nem volna praktikus megoldás", és ezzel óriási felháborodást keltett Bukarestben és a moldovai egyesüléspártiak körében.
A külügy már közölte "meggondolásait"
A román külügy közleményben reagált az újságcikkekre, és a sorok között felrótta a nagykövetnek, hogy figyelmen kívül hagyott bizonyos érzékenységeket. A sajtóhoz eljuttatott közleményben a tárca úgy értékelte: Hans Klemm székelyföldi látogatása pontosan illeszkedik a nagykövetségek hatáskörébe, hogy a fogadó ország viszonyai iránt a helyszínen tájékozódjanak, és párbeszédet folytassanak a helyi hatóságok képviselőivel.
A külügyminisztérium ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy a látogatások után „adekvát módon mutatják be a romániai valóságot a kisebbségekhez tartozó személyek jogait, valamint a Románia által követett, a standardoknak messzemenően megfelelő interkulturális modellt illetően". A külügy egyúttal figyelmeztetett: „Az ilyen látogatások megkívánják az esetleges érzékenységek ismeretét és figyelembevételét".
A közlemény azt is pontosította, hogy a román fél kifogásait („meggondolásait" a kommüniké szerint) továbbították az amerikai partnereknek „az USA bukaresti nagykövetségével folytatott megbeszélés alkalmával". A szövegből nem derül ki, hogy az említett megbeszélés milyen formában és kinek a részvételével zajlott. Ennek azért van jelentősége, mert több bukaresti lap is idézte Adrian Nastase volt külügyminiszter és kormányfő véleményét, miszerint a román külügyminisztériumnak be kellene kéretnie Hans Klemmet, Románia nagykövetének pedig Washingtonban kellene magyarázatot követelnie az ügy miatt.
Az Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége szintén közleményben reagált a kifogásokra. "Hans Klemm Románia egész területén az Egyesült Államok nagykövete. Rendszeresen utazgat az országban, ahol a román társadalom valamennyi szegmensét képviselő csoportokkal találkozik. Románia szövetségeseként és partnereként az Egyesült Államok támogatja és üdvözli a romániai demokráciát, akárcsak Románia erőfeszítéseit aziránt, hogy megerősítse demokratikus intézményeit a társadalom valamennyi szegmensének teljes körű és egyenlő szintű részvételével" – írták.