Kisstílű csaló miatt halt meg az amerikai nagykövet

Az AP megtalálta, ki áll a kairói és a bengázi zavargásokat kiváltó iszlám- és prófétagyalázó film, a Muzulmánok ártatlansága mögött. A Los Angelesben élő kopt keresztény férfit banki csalás miatt már elítélték. Átverte a színészeket is, de Terry Jones tiszteletes imádkozik érte.

Zászlóégetések Tunisztól Teheránig, nagykövetségi ostrom Bengáziban, Kairóban és Szanaában, Christopher Stevens líbiai nagykövet meggyilkolása – ahhoz képest, hogy mennyire amatőr és ostoba, a Muzulmánok ártatlansága című filmnek alig két nap alatt sikerült szinte mindent romba döntenie, amit az Egyesült Államok egy év alatt felépített az arab tavasz országaiban.

A film rejtélyes rendezője minden valószínűség szerint egy Los Angelesben élő kopt keresztény férfi, Nakoula Basseley Nakoula – állítja legalábbis az AP amerikai hírügynökség. Az első hírek még úgy szóltak, hogy a filmet egy Los Angeles-i izraeli zsidó férfi, Sam Bacile készítette. Ő mostanáig nem jelent meg a nyilvánosság előtt, csak Nakoula beszélt róla a sajtónak. Ahogy Nakoula állítja, a film mögött álló produkciós iroda logisztikai menedzsereként ismerte meg Bacile-t, más köze nincs a Muzulmánok ártatlanságához. Ez a kijelentés azonban minimum sántít: az AP utánanézett, és kiderült, hogy „Bacile” telefonszáma ugyanazon a lakcímen van regisztrálva, amelyen magáé Nakouláé. Az 55 éves kopt keresztény férfira mutatnak 2010-es szövetségi periratok is: ezek tanúsága szerint Nakoula ellen banki csalás miatt vádat emeltek, és 790 ezer dollárnyi büntetés kifizetése mellett 21 hónap felfüggesztett börtönre ítélték.

Amikor az AP két riportere Nakoulánál járt, a férfi jogosítványával igazolta, ki is ő voltaképpen, nagyon vigyázott azonban arra, hogy középső nevét, a Bacile-re emlékeztető Basseleyt az ujjával eltakarja. A hírügynökség által megszerzett ügyészségi dokumentumok tanúsága szerint Nakoula a pénzügyi visszaéléseket korábban többek között a Nicola Bacily and Erwin Salameh álnéven követte el. Korábban a magát ingatlanügynökként aposztrofáló „Bacile” azt állította, ötmillió dollárból hozta össze a Muzulmánok ártatlanságát, a film költségvetésének egy része „száz zsidó közéleti személyiség” adományából származik.

Bár Nakoula a próbaidejét felügyelő tiszt jóváhagyása nélkül elvileg az internetet sem használhatná, filmjéből részletek már július óta keringenek a videomegosztókon; a YouTube-ra „sam bacile” néven feltett előzetest kedden még kommentálni is lehetett. „Ez egy száz százalékig amerikai film, ti gyávák” – hangzik az egyik hozzászólás arabul, amelyet maga „Bacile” írt. Az ügyben megszólalt a két évvel ezelőtti Korán-perekről és Korán-égetésekről hírhedtté vált gainsville-i tiszteletes, Terry Jones is. Ő azt mondta, „Bacile” először pár hete kereste meg, tudna-e segíteni a film promóciójában. Utoljára kedden beszéltek. Jones szerint a rendező a félelemtől remegő hangon szólalt meg, és nagyon úgy hangzott, mint aki megrettent attól, hogy filmje milyen hatást vált ki Észak-Afrikában és a Közel-Keleten. „Sokan nem támogatják, de én imádkozni fogok érte” – árulta el a gainsville-i tiszteletes.

Nakoula az AP két riportere előtt megjegyezte, mélyen sérti, hogy az egyiptomi hatóságok üldözik a kopt keresztényeket. A tiltakozásnak szánt film nem sikerült túlságosan jól: a Muzulmánok ártatlansága az iszlámot, Mohamed prófétát és a celluloidot is sértő amatőr fércmű, Nakoula pedig a színészeket is átverte. Az egyik színésznő, Cindy Lee Garcia legalábbis azt állítja, hogy eredetileg egy Sivatagi harcos munkacímen futó film forgatására jelentkezett tavaly. A kétezer éve, az arab sivatagban játszódó „történelmi kalandfilm” stábja Garcia szerint egy Los Angeles-i templomban rendezkedett be. A jeleneteket itt, az effektek és a trükkök elkészítéséhez szükséges zöld háttér előtt vették fel, a díszlet mellett azonban a párbeszédeknek sem volt sok köze a film végső változatához. Az egyik jelenetben például egy „George” nevű szereplő az anyja karjaiból ragad ki egy gyereket; „George-ból” azonban az utószinkron alatt valahogyan „Mohamed” lett. Ilyen nevű szereplője a filmnek nem is volt – konstatálta bevallása szerint megdöbbenéssel a színésznő, részvétét nyilvánítva a bengázi áldozatok hozzátartozóinak.

Csütörtöki bejelentése szerint a YouTube hozzáférhetetlenné tette a filmet az egyiptomi és a líbiai látogatók számára.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.