Kis Kim a nagy Kínában
Állami látogatásra nemsokára Kínába fog utazni Kim Dzsong Un észak-koreai vezető – jelentette exkluzív információként pénteken a Reuters. Az ifjú diktátor látogatásának – amelyet a rezsim második embere és nem mellesleg Kim nagybátyja, Jang Szon Tek készített elő augusztusi puhatolózó útján – két fő célja van. Az egyik cél a bemutatkozás, hiszen amióta apja halála után átvette a hatalmat, Kim Dzsong Un még nem járt az Észak-Korea szinte kizárólagos támogatójának számító Kínában. A másik cél ezzel összefüggésben az, hogy pénzt szerezzen a nagyhatalomtól, egyrészt a halódó gazdaság talpra állítására, másrészt pedig a természeti katasztrófák okozta károk enyhítésére. Észak-Koreában nemrég árvíz pusztított; a mintegy 180 halálos áldozat mellett sokan földönfutóvá váltak.
Pekingi részről a hírt egyelőre nem kommentálták, de a Reuters szerint a látogatás ténye „megbízható” forrásból származik. Ez a forrás szivárogtatta ki 2006-ban, hogy Észak-Korea atomkísérletre készül, és jósolta meg később Jang felemelkedését is. A nagybáty Kínában Wen Jiabao miniszterelnökkel és Hu Jintao államfővel is találkozott, így valószínű, hogy unokaöccse előtt is kinyílnak a legfelsőbb szinteken az ajtók. A decemberben elhunyt néhai diktátor, Kim Dzsong Il tavaly júliusban járt Pekingben.
Januárban Kim Dzsong Un az ő legkisebb fiaként lett Észak-Korea új vezetője, és huszonegynéhány éves fiatalemberként igyekszik enyhíteni az apja által sugallt szigoron – az egyre-másra nyíló gyorséttermek és vidámparkok mellett ez utóbbi jele, hogy Phenjanban nemrég musicalt rendeztek, tele Disney-figurákkal Miki egértől Hófehérkéig, és az állami televízió is közvetítette, hogy a diktátor felállva tapsol az előadásnak. (Az már kérdés, hogy az előadást az összes létező szerzői jog megsértésével állították színpadra.)
Ettől az enyhüléstől függetlenül Dél-Koreával szemben a phenjani retorika maradt, amilyen volt, fellengzősen kemény, és ha lehet hinni a szivárgó információknak, a rezsim új atomkísérletre készül. 2006 és 2009 után ez már a harmadik lenne, és észak-koreai szempontból mellette szól a tavaszi, látványos kudarccal végződött műholdfellövési kísérlet is. Egy tekintélyes amerikai szakértő Siegfried Hecker – aki 2010-ben az utolsó nyugatiként látogathatott el a jongbjoni nukleáris komplexumba – azt mondja, a rezsim hetekre van a kísérlettől, amelyet Kína azonban élesen ellenez, hiszen diplomáciailag kényelmetlen dolog kiállni egy, amúgy az egész világon egyhangúlag elítélt ügy mellett. Észak-Korea egyébként hajlandó lenne engedni, de nem ingyen. 60 év után az idő a békeszerződésre és diplomáciai kapcsolatfelvételre az Egyesült Államokkal – beszélt a Reuters forrása arról, mit akar Észak-Korea. Az 1950-1953 között vívott háborút csak fegyverszünet zárta le, a két Korea, illetve Észak-Korea és az Egyesült Államok formálisan máig háborúban áll egymással.