Kis Kim a nagy Kínában

Az ismerkedő úttól Észak-Korea fiatal diktátora pénzt és támogatást vár.

Állami látogatásra nemsokára Kínába fog utazni Kim Dzsong Un észak-koreai vezető – jelentette exkluzív információként pénteken a Reuters. Az ifjú diktátor látogatásának – amelyet a rezsim második embere és nem mellesleg Kim nagybátyja, Jang Szon Tek készített elő augusztusi puhatolózó útján – két fő célja van. Az egyik cél a bemutatkozás, hiszen amióta apja halála után átvette a hatalmat, Kim Dzsong Un még nem járt az Észak-Korea szinte kizárólagos támogatójának számító Kínában. A másik cél ezzel összefüggésben az, hogy pénzt szerezzen a nagyhatalomtól, egyrészt a halódó gazdaság talpra állítására, másrészt pedig a természeti katasztrófák okozta károk enyhítésére. Észak-Koreában nemrég árvíz pusztított; a mintegy 180 halálos áldozat mellett sokan földönfutóvá váltak.

Vasárnap kiadott kép Kim Dzsong Unról a hadsereg egyik támaszpontján. Phenjan békeszerződést akar
North Korean leader Kim Jong-Un (C) waves as he visits military units on islands in the most southwest of Pyongyang in this file picture released by the North's official KCNA news agency in Pyongyang on August 19, 2012. Kim is seeking an ice-breaking trip to key ally Beijing next month to meet China's outgoing and new leaders, a source with ties to Pyongyang and Beijing told Reuters on August 24, 2012. REUTERS/KCNA/Files (NORTH KOREA - Tags: POLITICS MILITARY) THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS. NO THIRD PARTY SALES. NOT FOR USE BY REUTERS THIRD PARTY DISTRIBUTORS

Pekingi részről a hírt egyelőre nem kommentálták, de a Reuters szerint a látogatás ténye „megbízható” forrásból származik. Ez a forrás szivárogtatta ki 2006-ban, hogy Észak-Korea atomkísérletre készül, és jósolta meg később Jang felemelkedését is. A nagybáty Kínában Wen Jiabao miniszterelnökkel és Hu Jintao államfővel is találkozott, így valószínű, hogy unokaöccse előtt is kinyílnak a legfelsőbb szinteken az ajtók. A decemberben elhunyt néhai diktátor, Kim Dzsong Il tavaly júliusban járt Pekingben.

Januárban Kim Dzsong Un az ő legkisebb fiaként lett Észak-Korea új vezetője, és huszonegynéhány éves fiatalemberként igyekszik enyhíteni az apja által sugallt szigoron – az egyre-másra nyíló gyorséttermek és vidámparkok mellett ez utóbbi jele, hogy Phenjanban nemrég musicalt rendeztek, tele Disney-figurákkal Miki egértől Hófehérkéig, és az állami televízió is közvetítette, hogy a diktátor felállva tapsol az előadásnak. (Az már kérdés, hogy az előadást az összes létező szerzői jog megsértésével állították színpadra.)

Ettől az enyhüléstől függetlenül Dél-Koreával szemben a phenjani retorika maradt, amilyen volt, fellengzősen kemény, és ha lehet hinni a szivárgó információknak, a rezsim új atomkísérletre készül. 2006 és 2009 után ez már a harmadik lenne, és észak-koreai szempontból mellette szól a tavaszi, látványos kudarccal végződött műholdfellövési kísérlet is. Egy tekintélyes amerikai szakértő Siegfried Hecker – aki 2010-ben az utolsó nyugatiként látogathatott el a jongbjoni nukleáris komplexumba – azt mondja, a rezsim hetekre van a kísérlettől, amelyet Kína azonban élesen ellenez, hiszen diplomáciailag kényelmetlen dolog kiállni egy, amúgy az egész világon egyhangúlag elítélt ügy mellett. Észak-Korea egyébként hajlandó lenne engedni, de nem ingyen. 60 év után az idő a békeszerződésre és diplomáciai kapcsolatfelvételre az Egyesült Államokkal – beszélt a Reuters forrása arról, mit akar Észak-Korea. Az 1950-1953 között vívott háborút csak fegyverszünet zárta le, a két Korea, illetve Észak-Korea és az Egyesült Államok formálisan máig háborúban áll egymással.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.