Királyi pecsét a vitatott brit sajtótörvényen

A Privy Council, II. Erzsébet királynő tanácsadó testülete szerdán jóváhagyta a brit kormány parlamenti konszenzussal elfogadott, a szakma által azonban kifogásolt sajtószabályozási tervet.

A három legnagyobb brit politikai párt - a koalícióban kormányzó konzervatívok és Liberális Demokraták, valamint az ellenzéki Munkáspárt -  dolgozta ki az uralkodó elé jóváhagyásra beterjesztett 22 oldalas javaslatcsomagot a sajtóetikai normák jövőbeni szabályozásáról.

A Privy Council szerdai jóváhagyásával immár királyi pátens formáját öltő tervezet részeként a majdani új, független sajtószabályozó testület súlyos sajtóetikai kihágás esetén az éves üzleti forgalom 1 százalékáig, de legfeljebb egymillió fontig (345 millió forintig) terjedő bírsággal sújthatná és bocsánatkérésre kötelezhetné a vétkesnek talált sajtótermék tulajdonosát.

Az 1100 országos, regionális és helyi lapot képviselő Newspaper Society az utolsó pillanatig küzdött a politikai pártok által kidolgozott szabályozási tervezet elfogadása ellen: a szakmai szervezet még szerdán is keresetet nyújtott be a londoni felsőbírósághoz, kérve a királyi pátens megadásának megtiltását. A Newspaper Society arra hivatkozott, hogy a pártok nem folytattak megfelelő előzetes konzultációt a brit sajtó szakmai képviseleteivel, és a Privy Council nem vette figyelembe a sajtó által kidolgozott alternatív javaslatot. A londoni felsőbíróság azonban megalapozatlanságra hivatkozva elvetette a keresetet, és az uralkodó tanácsadó testülete szerda este jóváhagyta a pártok tervezetét.

 A fellépés előzményeként tavalyelőtt kiderült, hogy az azóta megszüntetett vasárnapi brit bulvárlap, a News of the World munkatársai néhány évvel korábban, exkluzív információk reményében feltörték és lehallgatták egy elrabolt és brutális kegyetlenséggel meggyilkolt angol kislány mobiltelefonjának üzenetrögzítőjét, miközben az akkor már halott gyermeket a rendőrség még nagy erőkkel kereste.

Az utóbbi évtizedek legsúlyosabb brit sajtóetikai botrányát kirobbantó ügy rendőrségi vizsgálata feltárta, hogy más brit lapok sem riadtak vissza hasonló módszerektől, és a telefonüzenet-lehallgatások hatszáznál több személyt érintettek, köztük a nemzetközi film- és szórakoztatóipar olyan világsztárjait, mint Hugh Grant, Brad Pitt, Angelina Jolie, Jude Law, Charlotte Church és Sienna Miller. A kiszemelt célpontok között voltak emellett az iraki és afganisztáni hadszíntéren elesett brit katonák hozzátartozói, a brit királyi család tagjai, valamint politikusok és élsportolók.

 A három legnagyobb brit politikai párt többhavi egyezkedés után márciusban jutott megállapodásra arról, hogy királyi alapokmány rögzítse a brit sajtóetikai normák jövőbeni szabályozásának módját. A lapok azonban kezdettől elvetették a tervet, arra a véleményükre hivatkozva, hogy egy ilyen módon létrehozott etikai szabályozási rendszer túl nagy beleszólást engedne a politikának a sajtó irányításába.

A szabályozásról intézkedő királyi pátens a kiadóvállalatokat újságok és magazinok terjesztőiként, illetve „hírjellegű tartalmakat közlő" internetes honlapok fenntartóiként határozza meg, de az új szabályozó rendszer a blogokra nem terjed ki.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.